Bu Toyota modeli Ay’a gitmeye hazırlanıyor!

Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) yetkilileri, 2029 tarihli Ay görevinde kullanılacak keşif aracının detaylarını görüşmek üzere Toyota yöneticileri ile bir araya geldi.

Toyota’nın ülkemizde de son derece popüler bir otomotiv markası olduğu tartışmasız. Ancak Japon şirketin aralarında Ay’a uygun araç geliştirmek de dahil olmak üzere çok sayıda inovatif fikri de mevcut. İşte bunlardan Ay konulu çılgın uzay aracı için sarsıcı bir gelişme yaşandı.

Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) yetkilileri, 2029 tarihli Ay görevinde kullanılacak keşif aracının detaylarını görüşmek üzere Toyota yöneticileri ile bir araya geldi. JAXA Başkanı Hiroshi Yamakawa, konuyla ilgili olarak, “…Toyota’nın uluslararası uzay araştırmaları çalışmalarımız kapsamında bize katılması, özgüvenimizi büyük ölçüde artırıyor. Basınçlı kabinlere sahip insanlı araçlar, Ay yüzeyi çalışmalarında önemli rol oynayacak bir unsur. Bunun için ülkemizin teknolojik yeteneklerine odaklanmak ve teknolojik çalışmalar yapmak istiyoruz. İleriye yönelik ortak çalışmalarımızla Toyota’nın yeteneklerini kullanmak istiyoruz. İnsanlı ve basınçlı bir keşif aracının hayata geçirilmesi için teknolojik çalışmalarımızın hızlanmasını bekliyoruz.” Dedi.

Toyota tarafından geliştirilen uzay aracının şu anki versiyonunun altı tekerleği bulunuyor. Hareket etmesi ve gerekli işlemler için gereken enerji için Güneş enerjisi ve yakıt hücresi kullanılıyor. Bu sayede aracın 10 bin km menzile sahip olacağı belirtiliyor. Geniş bir iç hacime sahip olan araç, içerisinde rahat hareket edilmesi, hatta giysilerin değiştirilmesi gibi imkanlar vaat ediyor.

Öte yandan söz konusu araç ve devamındaki süreç son derece karmaşık. Çünkü çeşitli testler ve araştırmalar gerçekleşecek, nihai olarak aracın hazır olup olmadığı üzerine yoğun analizler yapılacak.

araştırmaaybilimtoyotauzay
Yorumlar (0)
Yorum Ekle