Bilgisayarlar için yaz temizliği! Neler yapmalı?

Yaz aylarına artık giriş yapmış bulunmaktayız. Hava sıcaklığının yükselmesinin bilgisayar performansını olumsuz yönde etkilediğini de biliyoruz. İşte tam da bu konuda sizlere yardım etmek amaçlı bir makale oluşturduk.
Bilgisayara neler yapabiliriz?

Bilindiği üzere bilgisayar parçaları çalıştıkça ve yük altına girdikçe ısınmaya başlar. Bu ısınma sonrası da eğer ısılar belirli derecelerin üstüne çıkacak olursa bilgisayar performansında düşüş yaşanabilir. Bilgisayar parçaları ne kadar serin çalışırsa performans da o kadar stabil oluyor. Stabil olmasının dışında bilgisayar içerisinde yer alan parçaların ömrü de bu şekilde uzamış oluyor.

Tabii ısınma dışında başka bir sorunumuz daha var.

Bu sorun da tozlanma. Bilgisayar parçaları neden tozlanır? Bunun sebebi bilgisayarlarınızda yer alan hava kanalları diyebiliriz. Bu hava kanalları sayesinde bilgisayar içerisine hava girişi sağlanıyor ancak belirttiğimiz gibi uzun süreli kullanımlarda bu tarz sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Bilgisayarımızı yaza karşı nasıl hazırlayabiliriz?

Genel olarak yaz aylarında hava sıcaklıklarının yükselmesi yaşandığı için size burada daha çok soğutma konusunda tüyolar vereceğiz. İlk olarak bilgisayarınızın beyni yani işlemci tarafından başlayalım. İşlemcinin serin çalışması için bazı periyodik bakımların yapılması gerekiyor.

Bu bakımlardan ilki termal macun yenilemesi. İşlemci üzerine uygulanan termal macun işlemci fanı ve işlemci arasında bir köprü oluşturuyor. İşlemci fanı üzerinde yer alan ısı boruları sayesinde fan üzerinden gelen soğuk hava termal macun ile iletilerek işlemciye gönderiliyor. Bu şekilde de işlemcinin serin çalışması sağlanıyor. Uzun süreli kullanımlarda termal macunun erimesi gibi sorunlarla karşılaşılabildiği için termal macun değiştirilmesi de oldukça önemli.

İşlemci tarafında yapabileceğimiz bir diğer bakım ise işlemci üzerinde yer alan fanın temizliği. Fan kanatları arasında bir hava akışı gerçekleştiği için genel olarak bu kanatlar tozlanabiliyor. Bu taraftaki tozların temizlenmesi fanın hızını olumlu yönde etkiliyor.

Evet, işlemciyi nasıl soğutabileceğinizden bahsettik şimdi gelelim genel olarak kasayı nasıl soğutabileceğinize.
Bu tarafta bilgisayar kasanızın hava kanalları öne çıkıyor. Eğer bilgisayar kasanızda hava kanalları eksik ise ufak değişiklikler yaparak bu eksikleri kapatabilirsiniz. Bu şekilde dışarıdan içeriye giren hava artacak ve içeride yer alan bilgisayar parçaları daha serin bir şekilde çalışabilecek.

Bahsettiğimiz bilgisayar soğutma tavsiyeleri ile bilgisayarınızın periyodik bakımını bir nevi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu sayede de uzun sürelerde herhangi bir ısı sorunu yaşamayacaksınız.

bilgisayar için temizlikbilgisayar için yaz temizliğibilgisayar temizliği
Yorumlar (0)
Yorum Ekle