Bilgisayarınızın Sabit Diskinde Daha Fazla Yer Nasıl Açabilirsiniz?

Bilgisayarınızın sabit diskinde daha fazla yer açmak bazen çok acil ve gerekli olabilir. Çünkü işlerinizi kayıt edeceğiniz depolama alanında yer kalmayınca çalışabilmeniz için en kısa sürede yeni yer açmak gerekir. Bu yazımızda en basit haliyle diskinizde nasıl daha fazla yer açabileceğiniz konusuna değineceğim.

Boş Alan Kontrolü

İlk yapmanız gereken bilgisayarınızın sabit diskinde ne kadar boş alan olduğunu kontrol etmek olmalıdır. Bunun için bilgisayarınızdaki Dosya Gezgini programını kullanarak depolama alanındaki kalan alanınızı görebilirsiniz.

İhtiyacınız Olmayan Masaüstü Uygulamalarını Kaldırın

Bilgisayarınızda artık kullanmadığınız ve ihtiyacınız olmayan programları kaldırmak için;

Windows’un “Denetim Masası” bölümünden “Programlar” seçilerek kaldırmak istediğiniz programı seçerek kaldırabilirsiniz. Kaldıracağınız programın sürekli kullandığınız bir program olmadığından mutlaka emin olup öyle kaldırın ki tekrar yüklemek zorunda kalmayasınız. Bazı durumlarda programı kaldırmadan önce yönetici parolası gerekebilir bu durumda yönetici parolası yazılarak onay vermek gerekir.

Disk Temizleme Özelliğini Kullanın

Windows İşletim Sistemi kendi içinde geçici ve bazı önemli olmayan dosyaları silen yerleşik bir program barındırır. Bu programı çalıştırmak için masaüstündeki “Bilgisayar” bölümünden sabit sürücünüze sağ tıklama yaparak açılan pencereden “Özellikler”i seçmek gerekir. Buradan “Disk Temizleme” başlığına tıklanarak açılan pencereden silinecek dosyalar görülür. Burada “Sistem dosyalarını temizle” seçeneği tıklanarak karşınıza gelen seçenekleri takip ederek gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Geçici Dosyaları Temizleyin

Kullandığınız Chrome, Yandex veya Firefox gibi tarayıcılarınızdaki geçici dosyaların da temizlenmesi sabit diskinizde daha fazla yer açmanıza yardımcı olacaktır. Bu işlemi topluca yapabileceğiniz CCleaner ve benzeri programları kullanabilirsiniz. Bu tip programları kullanarak yüklü farklı yazılımların da yüklemiş olduğu önemsiz dosyalarını silebilirsiniz.

Kullanmadığınız Dosyaları Arşive Kaldırın / Silin

Bilgisayarınızda kullanılmayan ve çok yer kaplayan dosyalar, fotoğraflar, videolar ve müzik dosyalarını harici bir diske, Memory Stick’e veya bulut depolama ortamına kaydedebilirsiniz.

Masaüstündeki Fazlalık Dosyaları Silin

Bazen bilgisayarın masaüstüne işimiz bittikten sonra silmek için bir video, fotoğraf veya veri dosyası kopyalar ve simeyi unuturuz. Masaüstünde bu tip unutulan dosya ve klasörler belirli bir zaman sonra önemli bir yer kaplamaya başlarlar. Bunları bulup silerseniz de az veya çok yer kazanabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma

Bilgisayarınızda yer açma ile ilgili yukarıda anlatılan işlemlerden her birini denemeden önce mutlaka bilgilerinizin bir yedeği olduğundan emin olun. Yedek almadan bir silme işlemi yapmamanızı öneriyorum.

www.mediamarkt.com.tr

Aykut AltındağBilgisayarınızın Sabit Diskinde Daha Fazla Yer Nasıl Açabilirsiniz?manşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle