Avustralyalı hacker’a hapis cezası

Merkezi Apple sunucusuna izinsiz erişim sağlayan Avustralyalı bir hacker’ın 90 GB’lik veri indirdiği kaydedildi. İşte detaylar…

Kötü niyetli siber saldırganlar, sadece bankaları ya da kişileri hedeflemiyor, bazen köklü şirketlerin sunucularına, web sitelerine izinsiz erişim sağlayan/sağlamaya çalışan, kullanıcı verilerine ulaşarak çeşitli zararlara yol açabilen hacker’ların gündeme gelebildiği biliniyor. İşte bu yöndeki dikkat çekici olaylardan biri de Apple sunucularını hedefleyen Avustralyalı bir hacker ile birlikte kamuoyunda yer buluyor.

Teknoloji şirketi Apple ve ‘hack’ kelimesi çok sıklıkla yan yana gelmez. Ancak bu yönde bazı sürprizler de olmuyor değil, Avustralya’da 16 yaşındaki bir hacker’ın Apple sunucularına erişim sağladığı kesinleşti.

Bir yıl boyunca birçok kez merkezi bir Apple sunucusuna erişim sağlayan hacker gencin 90 GB’lik veri indirdiği kaydedildi. Bununla birlikte nelerin indirildiğinin kesin detayları hala belirsizliğini koruyor.

Öte yandan şirket, konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirici bir basın açıklaması yaptı.

Bu olayda hiçbir kişisel müşteri verisinin açığa çıkmadığı veya tehlikeye girmediğinin altı çizildi. Yasadışı erişimden haberdar olunduğu, bulguların Avustralya polisine götürülmek üzere FBI’a bildirildiği ifade edildi.

Açıklamada, yetkisiz erişim keşfedildiği, olayın güvenlik güçlerine bildirildiği bilgisi paylaşıldı. Şirketin BT güvenliği ve mevcut hukuki boyut hakkında daha fazla bilgi ise açıklamada yer almadı.

Avustralyalı hacker’ın ise mahkemede ‘suçlu olduğunu itiraf ettiği’ ve hapis cezasına çaptırılacağı bilgileri kamuoyuna yansıdı.

AppleAvustralya hackerBT güvenliğihackersiber güvenliksunucu
Yorumlar (0)
Yorum Ekle