ARM mimarisine sahip ilk Windows 10 PC’ler yolda

Windows 10’un tüm dünyada yoğun bir şekilde benimsendiği görülüyor. Açıklanan son rakamlara göre büyük bir hızla kullanıcılar tarafından tercih edilip kullanılmaya devam edilen işletim sistemiyle ilgili Microsoft’un ‘1 milyar cihazda Windows 10’ hedefine emin adımlarla gidiliyor. Öte yandan işletim sisteminin yüklü olduğu kimi PC geliştirme denemeleri de gündeme gelebiliyor. İşte bunlardan biri Microsoft ile Qualcomm’un birlikte açıkladığı Windows 10’lu ARM PC’ler…

ARM işlemcilere sahip ilk Windows 10 PC’lerin 2017 sonunda duyurulacağı belirtilmişti. Qualcomm CEO’su konuyla ilgili takvimi daha da netleştiren bir açıklamada bulundu ve bazı detayları kamuoyuyla paylaşmayı tercih etti.

Buna göre ARM PC’ler, bu yılın dördüncü çeyreğinde geliyor. Windows 10 için gelecek Redstone 3 güncellemesinin (Eylül ayında yayınlanacak) bir parçası olacağı bildirilen gelişme, aynı zamanda söz konusu ürünlerin de yine önümüzdeki Eylül ayında çıkacağına işaret ediyor.

Öte yandan Microsoft, daha önce de ARM mimarili PC’lerle gündeme gelmiş, ancak Windows RT ile gerçekleştirilen deneme başarısızlıkla sonuçlanmış, ilgi görmemişti. Yeni adım ise mobil cihaz entegrasyonu ve önemli özellikleri beraberinde getirecek; x86 emülasyonu ile Snapdragon 835 kullanan cihazlar (örneğin Samsung Galaxy S8), PC’lere yeni kullanıcı deneyimi özellikleriyle birlikte bağlanabilecek. Qualcomm-Microsoft işbirliği çeşitli kademelerde son derece ‘kullanıcı dostu’ sonuçlara açık görünüyor.

Detay olarak şimdilik ARM tabanlı bir PC üretici gündeme gelmiş değil. Dolayısıyla ilk aşamalarda Microsoft’un ARM PC’leri kendisinin üretmesi bekleniyor. Sonrasında diğer üreticilerin de devreye girebileceği belirtiliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

armmicrosoftqualcommSamsung Galaxy S8snapdragon 835Windows
Yorumlar (0)
Yorum Ekle