Apple iPhone 13 seçim rehberi: Hangi telefon kime göre?

Her sonbaharda Apple yeni iPhone'larının tanıtımını gerçekleştiriyor. Her yeni seri de önceki seriye oranla geliştirmeler yapan Apple, iPhone 13 serisiyle birlikte bir takım iyileştirmeler de yaptı. Peki yapışan bu değişiklikler sizleri heyecanlandırdı mı? Ve yeni iPhone 13 serisinden hangi telefon size göre bunu biliyor musunuz?

Apple iPhone 12 serisyle birlikte artık senede 4 telefon çıkarmaya başladı. Mini, Standart model, Pro ve Pro Max. Her bir telefonun kendine has özellikleri varken Apple bu dörtlü seriyi iPhone 13 serisinde de devam ettirdi. Bu sayede farklı kullanıcı kitlelerine de hitap etmeyi sürdüdü. Peki bu dört model arasında sizin için en uygun olan iPhone 13 modeli hangisi?


İlginizi çekebilir: Apple, iWork üretkenlik uygulamalarındaki yeni özellikleri tanıttı


Kimler Apple iPhone 13 Mini almalı?

Mini serisi ailenin en ufak, en kompakt ve en elde tutuşu kolay olan model olarak dikkat çekiyor. Ancak iPhone 12 Mini’nin satışlarının pek iyi gitmemesi iPhone 13 Mini’nin satışa bile çıkmayacağı söylentilerine yol açmıştı. Ancak Apple bunlara kulak vermedi ve 13 Mini piyasaya sürüldü. iPhone 13 Mini daha çok tek elle kullanımı seven, cebinde, çantasında veya elinde büyük bir telefon taşımak istemeyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Çünkü 5,4 inçlik OLED ekranı birçok kullanıcıya yetiyor. Ekranının nerdeyse iPhone 8 Plus kadar olması ancak boyutu itibariyle o modelden çok daha küçük olması bir avantaj olarak görülüyor. Ayrıca içerisinde telefona güç veren A15 Bionic işlemci de ailenin diğer modelleriyle aynı olması sebebiyle herhangi bir performans düşüşü de yaşatmıyor. Kameraları ise standart model ile aynı olması sayesinde daha fazla ücret vermek istemeyenler işin de iyi bir sebep. Toplam pakette iPhone 13 Mini hali hazırda büyük ekranlı teknolojik oyuncaklar (dizüstü bilgisayar, tablet vb) kullananlar ve küçük ekranlı telefon kullanmak isteyenler için iyi bir seçim olarak gözüküyor.

Kimler Apple iPhone 13 almalı?

iPhone 13, Pro serisinden farklı olarak kamera konusunda ekstra telefoto kamerası bulunmuyor. Kamera konusunda bana ana kamera ve geniş açılı kamera yeterli, 6.1 inçlik ekran da her işimi kolaylıkla görüyor diyenler için uygun gözüküyor. Ayrıca iPhone 13 Mini’den nispeten daha büyük bir pile sahip olmasıyla daha iyi bir pil performansı sunuyor. Bu sayede iPhone kullanım keyfiniz daha uzun ekran süresiyle perçinlenmiş oluyor. Ayrıca eğer iPhone 11 ve  öncesi serilerini kullanıyorsanız OLED ekran keyfini de iPhone 13 ile çıkarabilirsiniz.

Kimler Apple iPhone 13 Pro ve Pro Max almalı?

Apple’ın iPhone serileri üç senedir Pro versiyonlarıyla tüketicilerin dikkatini çekiyor. Pro kamera, pro ekran sloganıyla çıkış yapan iPhone 11 Pro ve Pro Max ile başlayan Pro modeller 13 serisinde de devam ediyor. Ancak bir takım önemli iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor. İlk defa bir iPhone serisinde uzun zamandır beklenen yüksek tazeleme hızına sahip ekranları bu seriyle geliyor. 120Hz ProMotion adı verilen bu teknoloji sayesinde ekranlar artık çok daha hızlı ve çok daha işlevsel oluyor. Görüntüler daha akıcı hareket ederken bunu da pilden tasarruf ederek yapabiliyor. LTPO (Dinamik Yenileme Hızı) teknolojisiyle birlikte ekranlar 120Hz ile 10Hz arasında değişebiliyor. Bu da bataryaya olumlu bir etki sağlıyor. Şimdiye kadar en güçlü iPhone modelleri olmayı başarırken bunun yanında bataryası en uzun giden telefonlar arasında da en başta yer alıyor. Bu yüzden ekrana ve pile çok önem veren kişilerin Pro modelleri tercih etmesi gerekiyor.

Peki 13 Pro ve 13 Pro Max arasında hangisi diye sorarsanız eğer burada kullanıcı alışkanlıkları devreye giriyor. Çünkü devasa 6.7 inçlik ekranı, paslanmaz çelik kasası -her iki Pro modelde de paslanmaz çelik- görece büyük 4352 mAh bataryası yaklaşık olarak 240 gramlık bir ağırlık oluşturuyor. Bu da tek elle hatta bazen de iki elle bile kontrolü zor hale getirebiliyor. Ancak iPhone 13 Pro 6.1 inçlik ekranı, Pro Max’e kıyasla daha küçük bataryası ile yaklaşık olarak 204 gramlık ağırıyla daha kompakt bir Pro olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz sene iPhone 12 Pro Max’in 12 Pro’ya göre ufakta olsa bir kamera farkı bulunuyorken bu sene o farkta yok. Bu yüzden iPhone 13 Pro tasarım kısmıyla bir adım öne geçiyor. Fakat her kullanıcının tercihleri farklı olabileceği gibi burada da tercihler farklılıklar gösterebilir.

Peki iPhone 13 serisinden hangi model size göre? Siz bu telefonlardan birine sahip misiniz? Ya da hangi modeli satın almak isterdiniz? Yorumlar kısmında bize belirtmeyi unutmayın.

 

Appleapple türkiyeiOS 15iphoneiphone 13iPhone 13 MiniiPhone 13 ProiPhone 13 Pro Max
Yorumlar (0)
Yorum Ekle