Apple iPad mini inceleme

Apple iPad mini yenilendi, özellikleri ve getirdikleri bu inceleme yazısında. Uzun süre bekledikten sonra, Apple nihayet tamamen yeni bir iPad mini ile karşımızda. İşte teknoloji, pil, ekran açısından değişiklikler içeren 2019 model iPad mini özellikleri ve incelemesi…

Apple iPad mini inceleme

Ekran boyutunun dışında, Apple iPad Air (2019) ve iPad mini (2019) neredeyse ikiz gibi.  İkinci önemli görünür fark ise Yeni iPad Air’in klavyeler için özel bir bağlantıya sahip olması. Örneğin Apple’ın akıllı klavyesi bu bağlantıyla kullanılabiliyor. 2019 model iPad mini, 7,9 inç boyutu ile Air’den daha küçük, ancak 2.048×1.536 piksel çözünürlüğü yüksek.

Ekran

Sonuç olarak, iPad mini’de (2019) 325 ppi piksel yoğunluğu bulunuyor, daha büyük iPad modellerinden (264 ppi) biraz daha keskin görüntü veriyor. Ayrıca, renk yoğunluğunu ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisi de yeni iPad mini’de yer alıyor. Aksesuar olarak birinci nesil Apple Pencil’ı destekleyen cihaz, fotoğraf düzenleme ya da cihazı elektronik bir not defteri gibi kullanma olanağı sağlıyor.

Pil

Apple’ın 2019’da tanıttığı iki modelin teknik özellikleri de büyük ölçüde aynı, sadece iPad mini’nin (2019) pili daha ufak, bu da cihazın boyutunun ufalmasından kaynaklanıyor. Tabletin yoğun kullanımda 10  saate kadar çalışabileceği belirtiliyor ama pratikte bu süre daha da uzun olabilir.

Tasarım ve özellikler

iPad mini sadece 6,4 mm kalınlığında ve 300 gram ağırlığında. İşlemci olarak tıpkı iPhone XS ve iPhone XR gibi Apple A12 kullanan cihaz, böylece altı çekirdek performansına erişiyor. Bunlardan ikisi özellikle güçlü diğerleri ise ekonomik güç tüketiyor. Kullanımdaki etkisi ise son derece akıcı ve iPad’ini biraz daha bilgisayar gibi kullanmak isteyenler için de uygun.

Apple, düz iPad modellerinde ekranı daha az özellikle donatıyordu. Fotoğrafçılar için özellikle önemli olan geniş renk alanı, ekrandaki yansıma önleyici bir film katmanı yoktu. Ancak iPad mini’de (2019) geniş bir renk alanı ve yansıma önleyici bir ekran katmanı bulunuyor. Bu cihazlarla tek fark, iPad mini (2019) ekranının parlaklığı yaklaşık yüzde 20 daha düşük. Pro’daki dört hoparlöre karşılık, iPad mini’de stereo hoparlör yer alıor. Fakat bununla bir parti veremeseniz de, odayı dolduracak kadar sesi rahatlıkla elde etmek mümkün.

Bağlantılar

Akıllı telefonlar ve tabletlerde USB-C bağlantı noktası giderek daha popüler hâle geliyor. iPad mini satın almayı düşünüyorsan, endişelenme, aksesuarları Lightning üzerinden bağlayabilirsin. Ek işlevler içinse adaptör satın alman gerekiyor. iPad mini hızlı şarj özelliği ile pili 2 saat 19 dakikada %0’dan %100’e dolduruyor.

Sonuç

Apple’un uzun bir süreden sonra iPad mini modelini güncellemesine değmiş. iPad kullanmak ve ufak ekranlı bir tablet isteyenler için iPad mini (2019) ekran, uzun pil ömrü ve kalem vb. aksesuar desteğiyle ideal. Ayrıca 802.11ac, isteğe bağlı SIM kart desteği, Bluetooth 5.0 bağlantılarına da açık.

Appleincelemeipadipad mini
Yorumlar (0)
Yorum Ekle