Apple, Google ve Microsoft, FIDO standardına sundukları desteğin kapsamını genişletiyor

Önde gelen aygıtlarda ve platformlarda tüketicilere daha hızlı, kolay ve güvenli oturum açma imkanı sunulacak…

Apple, Google ve Microsoft, web’i daha güvenli ve kullanışlı hale getirmek için birlikte yürüttükleri çalışmaların bir parçası olarak, FIDO Alliance ve Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu (W3C) tarafından ortak kullanım için oluşturulan parolasız oturum açma standardına sundukları desteği genişletmeyi planladıklarını duyurdu.

Yeni özellik sayesinde web siteleri ve uygulamalar farklı aygıtlardaki ve platformlardaki tüketicilere tutarlı, güvenli ve kolay bir şekilde parolasız oturum açma imkanı sunabilecek.

Yalnızca parolaya dayalı kimlik doğrulama, internetteki en büyük güvenlik sorunlarından biri. Çok fazla sayıda parolayı yönetmek ise tüketiciler için son derece zahmetli bir durum ve tüketicilerin genellikle farklı hizmetlerde aynı parolaları kullanmalarına yol açıyor. Bu durum, ele geçirilen hesapları yüksek maliyetlerle geri almaya, veri ihlallerine ve hatta kimliklerin çalınmasına yol açabiliyor. Parola yöneticileri ve iki faktörlü kimlik doğrulama içeren eski formlar kademeli olarak iyileştirmeler sunmış olsa da sektör çapında daha pratik ve daha güvenli bir oturum açma teknolojisi oluşturmaya yönelik iş birliği bir süredir devam ediyordu.
Standartlara dayalı geniş kapsamlı özellikler, web sitelerinin ve uygulamaların uçtan uca parolasız bir seçenek sunabilmelerine imkan tanıyacak.

Kullanıcılar, parmak izi veya yüz ile basit bir doğrulama işlemi ya da aygıt PIN numarası girmek gibi, aygıtlarının kilidini açmak için gün içinde defalarca kullandıkları bir işlemi tekrarlayarak oturum açabilecekler. Bu yeni yaklaşım, parola hırsızlığına karşı koruma sağlayacak ve SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifreler gibi eskiden kullanılan çok faktörlü teknolojilere ve parolalara kıyasla çok daha güvenli bir oturum açma deneyimi sunacak.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle