Apple dördüncü büyük bilgisayar üreticisi

Her ne kadar daha çok iPhone modelleri ile gündemde yer alsa da Apple, Mac ürün grubuyla aynı zamanda yükselişteki bir bilgisayar üreticisi.

Son verilere göre teknoloji şirketi 2017 yılını en fazla bilgisayar satışı gerçekleştiren dördüncü marka olarak kapattı. Toplamda 19 milyon 661 bin ünitelik sevkiyat gerçekleştiren şirket, Acer, Asus gibi üreticileri geride bıraktı.

Öte yandan Apple’ın pazar payı yüzde 7,6 olarak kaydedildi. Önceki yıla kıyasla satışlarını bir milyon üntenin üzerinde artıran üretici, pazar payını da 0,5 puan artırmayı bildi.

Peki listenin zirvesinde kimler var? HP, 58 milyon 800 bin adetle 2017’yi ilk sırada kapattı. Takipçisi ise Lenovo, Çin merkezli teknoloji devinin sevkiyat adedi 54 milyon 857 bin seviyesinde. Dell üçüncü sırada ve ulaştığı rakam 41 milyon 821 bin adet. İlk üç sıranın devamından itibaren ise rakamların 20 milyon ünitenin altında seyrettiği dikkatlerden kaçmıyor. Dolayısıyla küresel rekabette ilk üç sırayla sonraki şirketler arasında önemli bir fark olduğu görülüyor.

Ve gelelim toplam sevkiyatlara, 2017’de toplam PC sevkiyatının 259 milyon 529 bin olduğu belirtiliyor. Söz konusu rakam, 2016’ya göre hemen hemen aynı; sadece binde 2’lik bir farkla daha az.

Önemli bir detay olarak tüm verilerin güvenilir araştırma kuruluşları Gartner ve IDC’ye dayandırılığının altını çizelim.

acerAppleAsusdellgartnerHPIDCmac
Yorumlar (0)
Yorum Ekle