Apple 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Gelirler yüzde 9 artarak yeni bir Mart çeyreği rekoru kırdı…

Apple, 2022 mali yılının 26 Mart 2022 tarihinde sona eren ikinci çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Şirket, Mart çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki gelirini yüzde 9 artırarak 97,3 milyar ABD doları gelir kaydettiğini, üç aylık seyreltilmiş hisse başına gelirinin ise 1,52 ABD doları seviyesinde olduğunu duyurdu.

“Bu çeyrekte elde edilen rekor sonuçlar, Apple’ın sürekli inovasyona odaklanarak dünyanın en iyi ürün ve hizmetlerini yaratmayı bildiğinin bir kanıtı.” açıklamasını yapan Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerin yeni ürünlerimize gösterdiği yoğun ilgiyi ve 2030’a kadar tedarik zincirimizin tamamında ve ürünlerimizde karbon nötr olma hedefimize doğru kaydettiğimiz ilerlemeyi görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hem yarattıklarımız hem de arkamızda bıraktıklarımızla dünyanın iyiliği için çalışan bir güç olma konusunda her zaman olduğumuz kadar kararlıyız.”

“Mart çeyreğinde şirketimizin elde ettiği rekor sonuçlardan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu çeyrekte Servis gelirlerinde tüm zamanların rekor seviyesine ulaştık. iPhone, Mac, Giyilebilir Aygıtlar, Ev ve Aksesuarlarda ise Mart çeyreği için rekor gelirler elde edildi. Müşterilerimizin ürünlerimize sürekli olarak gösterdiği yoğun ilgi, kurulu aktif aygıt sayımızı tüm zamanlar için rekor bir düzeye çıkarmamıza yardımcı oldu.” diyen Apple CFO’su Luca Maestri, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çeyrekte güçlü operasyon performansımız sayesinde 28 milyar ABD dolarından fazla operasyonel nakit akışı sağladık ve hissedarlarımıza yaklaşık 27 milyar ABD doları geri ödeme yaptık.”

Apple’ın yönetim kurulu, yüzde 5 artışla şirketin adi hisse senedi başına 0,23 ABD doları nakit kâr payı sağlandığını açıkladı. 9 Mayıs 2022 tarihinde iş günü kapanışında kayda girecek kâr payı, hissedarlara 12 Mayıs 2022 tarihinde ödenecek. Yönetim Kurulu ayrıca mevcut hisse yeniden satın alma programında 90 milyar dolarlık bir artışa izin verdi.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle