Apple 1’e ait 40 yıllık kullanma kılavuzu açık artırmada yeni sahibini buldu

Geçtiğimiz yıl birkaç Apple-1 bilgisayarının müzayedeye çıktığını görmüştük. Büyük miktarda para kazandırsalar da, özellikle çalışıyorlarsa, her zaman orijinal belgelerle geldiklerini söyleyemeyiz. Kısa süre önce de orijinal bir Apple-1 kullanma kılavuzu açık artırmada yeni sahibini buldu.

RR isimli bir açık artırma şirketi Apple-1 kullanma kılavuzu sattı. Toplam 9 adet teklifle ilginç bir rekabete sahne olan açık artırma 10 Temmuz Çarşamba günü sona ererken ilgili kılavuz da 10 bin 365 dolara alıcı buldu.

Kullanma kılavuzunun ilk sayfasında dairesel bir leke var, bu da ederini bir miktar azaltıyor. Kılavuzun açıklamasında ise şunlar söyleniyor:
“Son derece nadir ve orijinal Apple-1 kullanım kılavuzu, 1976 yılında Apple Computer Company tarafından kaleme alınmış. 12 sayfalık 8,5×11 olan kılavuz, ön kapağında Apple’ın ortak kurucusu Ron Wayne tarafından tasarlanan orijinal logosunu barındırıyor. Logoda, bir ağacın altında otururken kafasının üzerinde parlayan bir elma sarkan Isaac Newton yer alıyor.”

“Kullanım Kılavuzu, sistemi kurma ve çalıştırma, sistem monitörünü kullanma ve Apple sistemini genişletme hakkında bilgi ve Apple-1 bilgisayarı için etkileyici bir katlama şeması sunar. Ayrıca, genellikle “Woz Monitor” olarak adlandırılan Steve Wozniak tarafından geliştirilen yenilikçi bir bellek programı için “6502 Hex Monitor Listing” başlıklı bir sayfaya sahiptir. Çok iyi durumdadır, ön kapağında hafif düzensiz ızgara şeklinde bir leke, ön kapağın üst kenarında kısa bir yırtılma ve ön kapağın içinde hafif dairesel leke bulunur.”

apple 1kullanma kılavuzu
Yorumlar (0)
Yorum Ekle