Android’de büyük tehlike!

Siber güvenlik, günümüzün dijitale yönelik en önemli konu başlıkları arasında. Daha öncesinde sadece bilgisayar sistemlerini hedef alan kötü niyetli siber saldırganların artık mobil cihazları da hedef tahtasına aldıkları biliniyor. Bu noktada yeni bir güvenlik açığı tehdidi dikkat çekiyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından ortaya çıkarılan yeni bir siber güvenlik açığı Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için geliştirilen uygulama mağazası Google Play Store’a işaret ediyor. Buna göre uygulama mağazarındaki yüz binlerce yazılım manipule edilebilir durumda. Detaylar son derece tedirginlik verici…

Bazı uygulamaların cihazlar üzerinde portlar açarak hacker’ların doğrudan müdahalesine imkan tanıdığı ortaya çıktı. Sisteme müdahale sonucunda ciddi güvenlik zaafiyetlerinin ortaya çıkabileceği kaydedildi. İlginç bir detay olarak virüsün bulaştığı mobil cihazlara hacker’ların saldırıda bulunmasının süresi de ortaya çıkmış durumda. Bunun da sadece 2 dakika olduğu bildirildi. Özetle Android platformuna ilişkin güvenlik açıkları kelfedilmeye devam ediliyor.

Kullanıcıların ise olumsuz yorum alan, düşük puanlı uygulamalardan kaçınmaları ve güvenlik yazılımı kullanmaları tavsiye ediliyor.

Genel olarak gerek mobil cihaz, gerekse PC tarafında kullanıcıların temkinli olmaları büyük önem taşıyor. Siber saldırganların yarattıkları tehditlerin kaynağı genellikle bu yöndeki kullanıcı hatalarına dayanıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

AndroidGooglegüvenlikhackerpcsiber güvenlik
Yorumlar (0)
Yorum Ekle