Android, Windows’u yakalıyor

Son kullanıcı odağındaki teknoloji argümanlarının son yıllarda önemli bir değişim geçirdiğine şüphe yok, bu noktada mobil cihaz sayısının ulaştığı inanması güç nokta çarpıcı. Küresel anlamda milyarlarca akıllı telefon ve tabletin kullanımda ya da dolaşımda olduğunun belirtildiği araştırma raporları bulunuyor. Bu noktada Android işletim sisteminin öne çıktığı da dikkat çeken bir konu.

Android işletim sisteminin kullanım yoğunluğu bir hayli yüksek, hatta bir tür dominasyon ölçeğinde değerlendiriliyor, analiz şirketi Statcounter tarafından bulguları yayınlanan yeni araştırma sonucu ise çok daha fazlasına işaret ediyor…

Buna göre Android işletim sistemi kullanımına dair rakamlar, Windows’’lu bilgisayar adetlerine yaklaşmış durumda. Raporun kaynağı internet kullanımında hangi işletim sisteminin önyüklü olduğu aygıtların belirlenmesinde ortaya çıkıyor.

Oransal açıdan bakıldığında Windows yüzde 38,6’lık oranla ilk sırada, ancak Android’in de yakında olduğunu görüyoruz; oran yüzde 37,4 seviyesinde. Dolayısıyla kısa bir süre zarfında Windows’un tahtından edilmesi içten bile değil.

İlginç bir detay olarak bundan 5 sene öncesinde oranlar şöyle sıralanıyordu;

Windows = % 82

Android = % 2,2

Değişimi açıkça gözler önüne seren söz konusu oranların sonraki aşamasında Android’in ilk sıraya yükselmesi için geçecek zamanın kısa olacağı da kuvvetle muhtemel olasılıklar arasında.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Androidandroid cihazbilgisayarGoogleinternet kullanımteknolojiWindowsyazılım
Yorumlar (0)
Yorum Ekle