Android uygulama mağazası artık daha kullanışlı

Google, Android uygulama mağazasını geliştirmeye ve daha kullanıcı dostu hale getirmeye devam ediyor…

Önde gelen teknoloji şirketi Google, yayınladığı bir blog yazısında uygulama mağazası Play Store’daki son güncellemeyle ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Buna göre kaynak kullanımı açısından verimliliği düşük, donmalara neden olan uygulamaların, kalite ölçümleri ile birlikte arama sonuçlarında daha gerilerde konumlandırıldığı belirtildi.

İyi optimize edilmiş, genel olarak başarılı bir kullanıcı deneyimi sunan uygulamalar, benzer işlevleri olan ama daha düşük verimde kodlanmış uygulamalara göre daha üst sıralarda yer almaya başladı. Böylelikle daha fazla işlem gücü, RAM ve batarya tüketimine neden olan, yazılımsal olarak farklı sorunlar meydana getiren uygulamalar sıralamalarda daha da geriye gidecek. Google, son hamlesiyle deneyimi iyi seviyede yaşatan uygulamaları ödüllendirmiş oluyor. Övgüye değer bir güncellemenin söz konusu olduğuna şüphe yok.

Gerçekleştirilen düzenlemenin Google’ın yerleşik bir raporlama sistemi vasıtasıyla gerçekleştirildiği kaydediliyor. Bu noktada kullanıcıların yazılım tabanlı herhangi bir sorun (cihazın çökmesi) yaşadıklarında Google, bundan haberdar oluyordu ve hangi uygulamaların etkili olduğu da tespit edilebiliyordu. Anlaşılan o ki son uygulama mağazası güncellemesinde elde edilen veriler değerlendirildi. Ayrıca kullanıcıların uygulamalara verdikleri puanlar da baz alındı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Androidandroid güncellemeGoogleuygulamayazılım
Yorumlar (0)
Yorum Ekle