Android telefonunuzda gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Son dönemde kullanıcıların kişisel mahremiyetleri ile ilgili birçok sıkıntı yaşanıyor. Özellikle Facebook, Google ve diğer teknoloji devleri topladıkları kullanıcı verilerini doğru bir şekilde koruyamadıkları konusunda büyük eleştirilere hedef oluyorlar. Örneğin Facebook, yaşadığı Cambridge Analytica skandalından sonra ABD Kongresinin önünde ifade vermek durumunda kaldı. Google ise diğer sosyal medya mecralarına alternatif olarak çıkardığı Google+’yı kapatmak durumunda kaldı. Kısacası kullanıcıların İnternet üzerinde kendileri hakkında paylaştıkları bilgileri sınırlamaları ve her şeyi paylaşmamaları gerekiyor. Paylaşılan her bilgi bir gün farklı bir tehdit olarak geri dönebiliyor. Örneğin son dönemde soyacakları evin sahiplerini sosyal medyadan takip eden hırsızlar bile ortaya çıktı.

Peki kişisel mahremiyetimizi nasıl sağlayabiliriz? İşte bu sorunun cevabı aslında çok basit, yediğimizden içtiğimize her şeyi paylaşmamak hem de kullandığımız uygulamalara ve hizmetlere konumdan tutun telefon numarasına kadar her türlü bilgiyi vermemek. İşte bu haftaki yazımızda sizlere Android tabanlı telefonunuzda Google’ı hayatınızdan çıkarmadan mümkün olan en iyi ayarları kullanarak hakkınızda topladığı bilgileri en aza nasıl indirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Gizlilik ayarlarınızdan nelerin açık olduğuna bakın

Android tabanlı hangi telefonu ya da hangi Android sürümünü kullanıyor olursanız olun, gizlilik ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için Ayarlar kısmında bulunan Google seçeneğine dokunarak Google hesabı kısmına gitmeniz gerekiyor. Buradan Gizlilik ayarlarınızı inceleyebilir ve değişiklik yapabilirsiniz.

Web ve Uygulama Etkinliği

İlk olarak başlayın seçeneğine tıklayın ve Gizlilik Kontrolü sayfasına gidin. Buradaki ilk seçenek Web ve Uygulama Etkinliği olacaktır. Bu seçenek açık olduğunda Google, aramalarınızı ve diğer etkinliklerinizi kaydediyor anlamına gelir. Ayrıca kullandığınız uygulamalar, arama geçmişiniz ve Web’de ziyaret ettiğiniz siteler de kaydedilir. Üst kısımda yer alan Açık seçeneğine tıkladığınızda istediğiniz seçenekleri açıp kapatabilirsiniz. Bu seçeneği kapatmak telefonu ve diğer hizmetleri kullanmanızı çok fazla etkilemeyecek ancak kaydedilen verileri sınırlayacaktır. Ancak şunu unutmayın örneğin arama yaptığınızda sonuçlar daha yavaş gelebilir.

Konum geçmişini yönet

Bu hizmet Google Haritalar ve diğer hizmetler tarafından kullanılır. Google, oturum açtığınız cihazlarınızla gittiğiniz yerlerin gizli bir haritasını oluşturur. Google, bu ayarla size iyileştirilmiş harita aramaları ve işe gidip gelme rotaları sağladığını iddia ediyor. Dilerseniz bu seçeneği kapatabilirsiniz. Bu sayede Google, sizin gittiğiniz yerleri kaydetmez. Kapattığınız takdirde hala yönlendirmeleri ve önerileri alabilirsiniz. Hatta bu ayarı kullanarak konum geçmişinizi de silebilirsiniz. Ancak öneriler özelleştirilmemiş olacaktır. Eğer Web ve Uygulama Etkinliğini kapatmadıysanız gittiğiniz yerler hala kaydedilmeye devam edebilir.

Cihaz bilgilerini yönet

Cihaz bilgileri, Google uygulaması, Google Asistan ve diğer hizmetler tarafından kullanılır. Google, kişilerinizi, takvimlerinizi, uygulamalarınız ve diğer cihaz verilerinizi Google hesabına kaydeder. Dilerseniz bu özelliği kapatabilirsiniz ancak Google Asistan ve diğer benzer hizmetleri kullanamazsınız.

Burada yer alan diğer ayarları açıp kapatarak gizliliğinizle ilgili bir adım atabilirsiniz…

AndroidGizlilik Ayarlarımanşetveri güvenliği
Yorumlar (0)
Yorum Ekle