Android 8 Oreo ile gelen yenilikler

Google öncülüğünde geliştirilen mobil işletim sistemi olan Android, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarımıza güç veren popüler bir platform. Google, geçtiğimiz günlerde bu işletim sisteminin son sürümü Android 8.0’ı yayınladı. Bu yazıda, Oreo kod adıyla bilinen işletim sisteminin ne gibi yenilikler getirdiğine göz atacağız.

Android 8.0, Google tarafından daha akıllı, daha hızlı ve daha güçlü sloganıyla duyuruldu. Mayıs ayında tanıtımı yapılan Android 8.0 Oreo, 21 Ağustos itibarıyla son halini almasının ardından, üreticilere gönderilme süreci başladı. Resim içinde resim, otomatik doldur, bildirim noktaları ve yeni emojilerle gelen Android 8.0 Oreo, güvenlik açısından daha fazla kontrol ve daha fazla güvenlik vaad ediyor.

RESİM İÇİNDE RESİM

Android 8.0 Oreo, “Resim içinde resim” özelliğiyle, aynı anda iki uygulamayı ekranda görmeyi sağlayarak kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Örneğin bir video görüşmesi devam ederken, takviminizi açıp, görüştüğünüz kişiye hangi günlerde müsait olduğunuza dair bilgi verebiliyorsunuz. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

OTOMATİK DOLDUR

Bir başka yenilik ‘Otomatik Doldur’ özelliği. Web sitelerine ya da mobil uygulamalara girişte kullandığımız kullanıcı adı ve parolalar ya da internette karşımıza çıkan doldurmamız gereken formları daha hızlı doldurabilmek için, Android 8.0 Oreo’da ‘Otomatik Doldur’ özelliği çok işimize yarayacak. Oreo’nun bu özelliğinin daha önceki ‘otomatik doldur’ işlevinden daha hızlı olduğu belirtiliyor. Autofill API desteğiyle gelen bu özellik, özellikle uygulama geliştiriciler için de iyi haber.

BİLDİRİM NOKTALARI

Android 8.0 Oreo’ya gelen bildirim noktaları özelliğiyle, ana sayfanıza aldığımız uygulama kısayollarına hafifçe vurmamızın ardından ek bir pencere açılıyor ve bu pencerede son gelen bildirim ile uygulama özellikleri görüntüleniyor. Bu sayede gözden kaçan bildirimleri görüntüleme imkânı yakalamış oluyoruz. Ayrıca kaç adet okunmamış bildirim olduğunu artık uygulama içine girmeden öğrenebileceğiz.

BİLDİRİMLER ÜZERİNDE DAHA FAZLA HÂKİMİYET

Kullanıcıların bildirimlerle ilgili tercihlerde daha fazla söz sahibi olması yeni sürümle sağlandı. Bu sayede arka planda çalışan uygulamalar ve bunların göndereceği bildirimleri dilediğimiz gibi yönetebilecek, istediğimize izin verip, istediğimizi engelleyebileceğiz.

YENİ EMOJİLER

Özellikle sosyal medyada emoji olmadan iletişim kurmak neredeyse düşünülemez hale geldi. Dünyanın evrensel dili olma yolunda ilerleyen emojiler haliyle çok popüler. Google da bu trendin sıkı takipçisi ve 60’dan fazla yeni emoji de dâhil olmak üzere tamamen yeniden tasarlanmış bir emoji seti bunun bir sonucu olarak Android 8.0 Oreo ile telefonlarımıza geliyor. Yeni emojiler sayesinde, kendimizi ve duygularımızı daha kolay ifade edebileceğiz.

AKILLI KOPYALA/YAPIŞTIR

Yeni sürümle birlikte, Android işletim sistemli akıllı telefonlara, yapay zekâ destekli akıllı kopyala/yapıştır özelliği geliyor. Örneğin, bir adresi kopyaladığımızda, adresle birlikte harita bilgisi de seçenek olarak gelecek. WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında akıllı kopyala/yapıştır özelliğinin çok işimize yarayacağına kuşku yok.

PİL ÖMRÜ UZAYACAK

Yeni işletim sistemi, arka planda çalışan uygulamalarda kısıtlamalar yapma konusunda kullanıcıya daha fazla esneklik sunuyor. Bunun doğal sonucu, batarya konusunda iyileştirme olarak kullanıcıya yansıyor. Sistemde, pilin gereksiz tüketilmemesi için alınan önlemler de daha uzun süre telefonumuzu şarj etmeden kullanmamızı sağlayacak.

LDAC DESTEĞİ

Bluetooth üzerinden LDAC teknolojisi sayesinde kablosuz olarak 24 bit çözünürlüğünde 990 kbps veri aktarımı yapılabilecek. Veri aktarımı için Bluetooth’u tercih edenler için LDAC teknolojisi çok kullanışlı olacak.

NAN İLE DOSYA TRANSFERİ

NAN (Neighbor Awareness Networking) teknolojisiyle birlikte Wi-Fi üzerinden daha fazla veri aktarımı mümkün hale geliyor. Wi-Fi üzerinden veri aktarımının hızlanması, kullanıcılara zaman kazandıracak.

UYGULAMA İKONLARINI KİŞİSELLEŞTİREBİLME

Android 8.0 Oreo’da kullanıcılar uygulama simgelerini kişiselleştirebilecek. Ayrıca yerleri sabitlenmiş navigasyon barı ikonlarına, sağa veya sola, görevlerini atayabildiği yeni ikonlar da ekleyebilecek.

KİLİTLİ EKRANA UYGULAMA EKLE

Kullanıcılar yeni işletim sisteminde kilitli olan ekrana, hızlı erişmek istedikleri uygulamaların kısayollarını ekleyebilecek. Bu sayede, kullanıcılar telefonlarını kullanım alışkanlıklarına göre daha fazla kişielleştirme imkânına sahip olacak.

ANDROID ONE PROGRAMI İLE 2 YIL GÜNCELLEME GARANTİSİ

Google, akıllı telefon üreticilerine Android One adlı bir işbirliği programı sunuyor. Android One programına üye olan üreticiler, Android işletim sistemi güncellemelerini kullanıcılarına öncelikle sunma fırsatı yakalıyor. Üreticiler telefonlarda genellikle 2 yıl işletim sistemi güncelleme garantisi veriyor.

ANDROID OREO GÜNCELLEMESİ ALACAK AKILLI TELEFONLAR

Android web sitesinde Android 8.0 Oreo güncellemesi alacak markalar listesi yer alıyor. Google Pixel ve Nexus 5X/6P, Pixel C, Nexus Player, Essential, General Mobile, HMD Global Home Nokia, Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, OnePlus, Samsung, Sharp ve Sony’nin Android 8.0 Oreo güncellemesi sunması planlanıyor. Bu arada listede zamanla değişiklikler olabilir. Listenin güncel hali için Android web sitesine bakmakta yarar var.

akıllı telefonAndroidAndroid 8.0Android Oreo Android 8.0 OreoEssentialgeneral mobileGoogleGoogle Nexus 5XGoogle Nexus 6Pgoogle pixelHMD Global Homehtchuaweikyoceralgmanşetmelih bayram dedemotorolaNexus PlayernokiaoneplusPixel Csamsungsharpsony
Yorumlar (0)
Yorum Ekle