Android 7.0 Nougat kullanım oranı açıklandı

Mobil işletim sistemleri tarafında tüm dünyada ağırlığın Google’ın Android’inin tarafında olduğu biliniyor. Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazları iOS’in önemli ölçüde fazla oranında cihazda Android işletim sistemi var. Diğer yandan versiyonlar açısından bakıldığında durum son derece ilginç. Birçok Android versiyonunun halihazırda kullanımda olduğu görülüyor. Bu işletim sistemi versiyonlarının kullanım oranlarını ele alan bir raporda yer alan Android 7.0 Nougat’a ilişkin veri ise dikkat çekiyor…

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve mevcut en güncel işletim sistemi versiyonu olan Android 7.0 Nougat’ın, diğer tüm işletim sistemi versiyonları içindeki payının yüzde 4.9 olduğu görülüyor. Oranın önceki aylara göre arttığı vurgulanırken yine de genel tablo içindeki ‘minimalist’ hali dikkat çekiyor.

İlginç bir detay olarak bundan 5 sene önce kullanıma sunulan Android JellyBean’in yüzde 10.1’lik oranıyla, birinci yaşını doldurmayan, güncel Android 7.0’dan daha yüksek oranda kullanıldığı görülüyor.

Öte yandan Android’de en büyük kullanım oranı oayının sahibi Lollipop, onu küçük bir farkla 6.0 Marshmallow sürümü izliyor. Oranlar ise sırasıyla yüzde 32 ve yüzde 31.8 seviyesinde.

En düşük paylar ise Android Gingerbread ve Ice Cream Sandvich’e ait; ikisinin toplam oranı binde 9 seviyesinde.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Androidandroid 7.0android 7.0 nougatAndroid GingerbreadGoogleIce Cream SandvichiOSişletim sistemiyazılım
Yorumlar (0)
Yorum Ekle