Akıllı Telefonlardaki Gizli Kodlar

      Günümüzde artık ayrılmaz bir parçamız haline gelmiş olan akıllı telefonların farkında olmadığımız bazı özelliklerini görmek için arama ekranında bir dizi kod yazılması gerekiyor. Örneğin, girilen kod ile ulaşılan yerel baz istasyonlarının performans durumu veya telefonun IMEI numarasının çoğu insan için fazla bir önemi olmamasına rağmen, telefonun işlevsel gizli özelliklerini görmek eğlenceli olabilir. Bu haftaki ” Akıllı Telefonlardaki Gizli Kodlar ” başlıklı yazımda, bazı kod örnekleri vererek ne işe yaradıklarından bahsedeceğim.

Alan Bilgisi:  * 3001 # 12345 # *

      Akıllı telefonun arama yapılan ekranına * 3001 # 12345 # * kodu girildiğinde, ” Alan Kodu ” menüsüne ulaşılır.

      Bu menüde, bulunulan alandaki ağ ve GSM operatörünün sinyal kuleleri hakkında bilgiler görülebilir.

Telefonun IMEI numarasını görmek için : *#06#

      Telefonun arama yapılan ekranından   *#06#  kodu tuşlandığında gelen ekranda, kullanılan cihazın sadece cihaza özel IMEI numarası görülür. Bu numara telefonun çalışması ya da müşteri desteği alınması sırasında gerekli olabilir. Bu bilgiye telefonun ilgili menülerinden de erişilebiliyor olmasına rağmen, kısa bir kod çalıştırarak ulaşmak, kolaylık sağlar.

Çağrı Yönlendirme Kontrolü:  * # 67 #

      Telefonun arama ekranında  * # 67 # kodu çalıştırıldığında, meşgul olduğunuz veya bir aramayı reddettiğinizde, telefonun o anda hangi numaraya çağrı yönlendirdiği hakkındaki bilgilerin olduğu ekrana ulaşılır.

Firmware bilgisi öğrenme: *#1234#

      Telefondaki Firmware (donanım yazılımı) hakkında bilgi elde etmek için telefonun arama ekranında  *#1234# kodunun çalıştırılması gerekiyor. Bu kod sadece Samsung Galaxy akıllı telefonlarda çalışmakta.

Çağrı Bekletme Bilgileri: * 43 #

      Akıllı telefonda arama kısmında  * 43 # kodu çalıştırıldığında, çağrı bekletme özelliği aktive edilir. Bu özelliği kapatmak için de  # 43 # kodunu çalıştırmak gereklidir.

Kalan Dakikaların Kontrol Edilmesi : * 646 #

      Sadece faturasız hatlarda kullanılan bu kod ile; kalan dakika bilgileri, telefon modellerine göre ekrana ya da mesaj olarak gönderilmesi sağlanır. Kullanılabilecek dakikalar hakkında bilgi verilir. iOS tabanlı cihazlarda bu kodun çalışmadığını,  Samsung Galaxy telefonlarda çalıştığını da söylemeliyim.

Hızlı Test Menüsü : * # 7353 #

      Bu kod sadece Samsung Galaxy modeli telefonda çalışmakta ve genel test işlemine benzer bir menü açılmasını sağlamaktadır. Bu komut ile telefondaki kamera, ses, Bluetooth, sensor ve benzeri donanım veya gömülü yazılımları kolayca test edebilirsiniz.

Telefonda Numara Gizleme : # 31 # 

      Gerek Android ve gerekse de iOS tabanlı cihazlarda kullanılan bu kod, numara gizlemeyi sağlar. Özel arama yapmak için kullanılabilir. # 31 # kodu çalıştırıldığında özel arama özelliği aktive edilir. Bu özelliği kapatmak için *31# kodu kullanılır.

      Bu yazıda örnek verilen kodlar ile birlikte, farklı telefon ve işletim sistemleri için internet ortamında daha fazla kod örnekleri bulunabilir.

      Twitter takip @salihertugrul

      Instagram takip teknokafe

akıllı telefon kodlarıAkıllı Telefonlardaki Gizli KodlarAlan Bilgisi:  * 3001 # 12345 # *android gizli kodlarıÇağrı Bekletme Bilgileri: * 43 #Çağrı Yönlendirme Kontrolü:  * # 67 #Firmware bilgisi öğrenme: *#1234#Hızlı Test Menüsü : * # 7353 #iphone gizli kodlarıKalan Dakikaların Kontrol Edilmesi : * 646 #manşetsalihertugrulsamsung gizli kodlarıteknokafetelefon kodlarıtelefon kodları ne işe yarar?Telefonda Numara Gizleme : # 31 #Telefonun IMEI numarasını görmek için : *#06#
Yorumlar (0)
Yorum Ekle