Akıllı Telefonlar İçin Çağrı Engelleme Uygulamaları

      Mobil telefon kullanıcılarının en önemli sorunları arasında istenilmeyen aramalar geliyor. İstenmeyen aramada, kullanılan telefon operatörlerinin servisleri bulunmasına rağmen, bu servisler maalesef tam olarak çözüm sağlayamıyor. Bunun yanında, akıllı telefon kullanıcılarının çağrı engelleme konusunda avantajları bulunuyor. Telefonda kullanılan işletim sistemine göre ürün geliştiricileri de kendi çağrı engelleme uygulamalarını geliştiriyor. Ancak, çoğu zaman bu uygulamalarda tam olarak soruna çözüm sunmuyor.

      Bu haftaki yazımda, akıllı telefon kullanıcılarının istenmeyen çağrıları engellemek için kullanabilecekleri alternatif uygulamalardan bahsedeceğim.

Truecaller

      Arayanları tanımlama ve istenirse engelleme özelliğine sahip olan Truecaller uygulaması, diğer telefon kullanıcıları tarafından spam olarak bildirilen numaraları da tanımlayabilmekte. Uygulamanın arayanın kimliği özelliğini kullanılırken internet bağlantısının olması gerekiyor. Uygulama aynı zamanda rehber, arama geçmişi veya manuel numara engelleme özelliğine de sahip. Uygulama yaklaşık 250 milyon kullanıcının deneyimleri ile oluşturulmuş spam listesi ile arayanlar hakkında oldukça doğru sonuç verebiliyor.

 Calls Blacklist -Numara engelleme 

      Calls Blacklist uygulaması özellikle telemarket, spam ve telesekreter çağrılarını engellemedeki başarısı ile öne çıkıyor. Aynı zamanda istenmeyen SMS’leri engelleme konusunda da başarılı olduğunu söyleyebilirim. Uygulama gün içinde engellenen çağrı ve SMS’lerin listesini tutuyor. Neredeyse bütün akıllı telefonlarda çalışması ve fazla kaynak kullanmaması bakımından da avantaj sağlıyor. Uygulamada eğer istenirse gelen bütün çağrılar ve SMS’ler engellenebiliyor.  Özel numara engelleme veya alan koduna göre engelleme özellikleri arasında bulunuyor.

Çağrı Önleme

      Oldukça basit kullanımı olan Çağrı önleme uygulaması ile istenmeyen çağrılardan kara liste oluşturulabiliyor. Oluşturulan kara listeye manuel olarak da numara girilebiliyor. Aynı zamanda özel ve bilinmeyen numaraları da bu uygulama ile kolayca engelleyebiliyorsunuz.

Whoscall

      Gelen çağrılar hakkında iletişim bilgi kartı sunan Whoscall uygulamasında, istenmeyen çağrı ve SMS’leri engelleme özelliği bulunuyor. Uygulama ile eğer istenirse anahtar kelime, alan kodu veya ülke numaralarını da engellenebiliyor. Whoscall uygulamasında çevrimiçi veya çevrimdışı numara arama özelliği bulunuyor. Yine aynı uygulamada bir telefon numarasının kime ait olduğu konusunda bilgi sunan kartlar mevcut.

Mr. Number 

      Mr.Number, sadece arama engelleme amacıyla geliştirilmiş bir uygulama. Belirli bir kişi ya da şirketten gelen çağrı veya mesajları kolayca engelleyebiliyor.

Hiya

      Akıllı telefonlar için popüler uygulama indirme sayfalarında, Hiya çağrı engelleme uygulaması için; dünyanın en gelişmiş arama engelleme uygulaması ifadesi bulunuyor.  Özellikle telefondan reklam yapanları, dolandırıcıları engelleme konusunda başarılı bir uygulama olduğu söyleniyor.  Uygulama kişisel engelleme listesi oluşturuyor. Kimin aradığı konusunda bilgi vererek, dolandırıcılık konusunda kullanıcıyı uyarabiliyor. Hiya veri tabanında bulunan milyonlarca telefon numarasının gücünü kullanıyor.

Call Blocker

      Genel olarak istenmeyen çağrılara karşı güvenlik sağlayan Call Broker uygulaması, aynı zamanda kendi istenmeyenler listesini dışarı veya dış listeyi de telefona aktarma özelliğine sahip. Uygulama ile güvenilen arayıcılar listesi oluşturulduğu gibi, ülke veya alan kodu ile arama engellenme de yapılabiliyor.

Kaspersky Antivirus & Security

 

      Kaspersky Antivirus & Security uygulaması sadece Android cihazlarda kullanılan bir güvenlik uygulaması.  Bu uygulama aynı zamanda istenmeyen aramaları da engelleme özelliğine sahip.  Bu güvenlik uygulamaması çevrimiçi tehditlere karşı koruma sağladığı gibi, Android cihazlarda istenmeyen aramaları, mesajları ve spam’leri kara listeye almaya yönelik bir aracı da bünyesinde barındırıyor. Gelen aramalar ve SMS mesajları için filtre kuralları oluşturup, istenmeyen kişileri kara listeye ekleyip, reklamlı SMS mesajlarını engelleyebiliyor. Uygulama aynı zamanda sayısal olmayan numaralardan gelen spam’leri de tespit edebiliyor. 

      Yazıdaki fotoğraflar ilgili yazılımların indirilebildiği uygulama indirme merkezlerinden alınmıştır. Uygulamalar ilgili şirketlerin tescilli ürünleridir.

akıllı telefonlar için çağrı engelleme uygulamalarıandroid çağrı engelleme uygulamalarıandroid için çağrı engelleme uygulamasıandroid sms engelleme uygulamalarıçağrı engellemeÇağrı ÖnlemeCall BlockerCalls Blacklist -Numara engellemeHiyaiphone çağrı engelleme uygulamalarıiphone için çağrı engelleme uygulamasıiphone için mesaj engelleme uygulamalarıiphone sms engelleme uygulamalarıistenmeyen mesajlar nasıl engellenir?istenmeyen mesajları engelleme uygulamalarıistenmeyen sms nasıl engellenir?istenmeyen smsleri engellemeKaspersky Antivirus & Securitymanşetmesaj engelleme uygulamalarımesajları nasıl engellerimMr. Numbernumara engellemesms engelleme uygulamalarıTruecallerWhoscall
Yorumlar (0)
Yorum Ekle