5G akıllı telefonların pil performanslarını nasıl etkiliyor?

5G akıllı telefonların pil performanslarını nasıl etkiliyor?

Küresel anlamda kullanılabilen kablosuz ağ altyapısının beşinci neslini ifade eden 5G ile dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlanırken, gecikme süreleri de sadece birkaç milisaniyeye iniyor. Endüstriden lojistiğe, enerjiden tarıma kadar pek çok sektörde taşları yerinden oynatacak dönüştürme gücüne sahip olan bu teknolojinin gerçek potansiyeli ise tam olarak bilinmiyor. Qualcomm tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 5G’nin ekonomi üzerindeki gerçek etkisi muhtemelen 2035 yılına kadar dünya genelinde gerçekleşecek ve potansiyel olarak 13,1 trilyon dolarlık bir değerin ortaya çıkmasını sağlayacak. 5G daha çok iş dünyasını etkileyecek ama son kullanıcıların da hayatına çok hissedilebilir olmasa da katkı yapacak. 5G ile kullanıcılar bir yandan büyük dosyaları saniyeler içerisinde indirebilecek bu iyi haber ama, diğer yandan bu teknoloji telefonunuzun pil ömrünün de düşündüğünüzden daha hızla bitmesine neden olacak.

Kullanım şekli güç tüketimini olumsuz etkiliyor

Akıllı telefonların pillerinin hızlı tükenmesi üzerinde etkisi olduğunu bildiğimiz kullanım süresi, aktif ya da pasif uygulamalar, sıcaklık gibi pek çok faktör var. Ancak 5G ile artan hız ile paralel olarak daha büyük miktarlarda veri tüketimi aynı zamanda pil tüketiminin de artması anlamına geliyor. Mesele şu ki, parmaklarınızın ucunda bu 5G hızına sahip olduğunuzda normalden daha fazla veri tüketerek pil ömrünüzü de tüketmeniz mümkün. 5G ile telefonunuzdaki her şeyden daha fazlasını kullanabilirsiniz. Bir hevesle uygulamalar indirebilir, daha yüksek çözünürlükte videolar izleyebilir, daha fazla görüntülü aramalar yapabilir ve çok oyunculu oyunlar oynayabilirsiniz. Bu durumda, pilinizi tüketen 5G bağlantısı değil, 5G’nin etkinleştirdiği her şeydir aslında. Bu, yanlış bir şekilde 5G’yi verimsiz olmakla suçlamanıza ve kapatmanıza neden olabilir. Ancak 5G’nin pil ömrüne olumsuz etkisi yalnızca kullanım şeklinizle ilgili de değil.
Örneğin 5G’nin pil ömrüne etkisini değerlendirirken, kapsama da önemli bir faktör olarak göz önünde bulundurulmalı. 5G dünyada henüz yeteri kadar yaygın değil, yani kapsama alanı düşük. ABD, Çin, Almanya, Japonya, Kore 5G lisanslarını 2019 yılından bu yara tahsis etmiş durumda. G20 ülkelerinin 19’unda 2021 yılı sonu itibariyle 5G frekans ihaleleri yapılmış olacak. Türkiye’de ise 5G için en erken 2023 senesinde frekansların tahsis edileceği söyleniyor. Örneğin Türkiye gibi 5G kapsama alanın dışında bir yerde iseniz 5G destekli cihazınız ağ aramak için zaman ve güç harcayacak, haliyle pili de çok daha hızlı tüketecek.

4G ile 5G sinyali arasındaki git gel pili tüketiyor
Samsung’un resmi web sitesinde yapılan bir açıklama, 5G telefonların 4G ve 5G ağları arasında geçiş yapmaya devam ettikçe daha fazla pil tüketme eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Açıklamada yer alan şu ifade de dikkat çekiciydi: “5G ile telefonunuz aynı anda birden fazla ağa bağlı olduğunda, pil normalde beklediğinizden daha hızlı boşalır ve telefon yalnızca 3G veya LTE’de olduğundan daha fazla ısınabilir. Peki bu teknik olarak nasıl gerçekleşiyor?
Telefonlardaki 5G internet hizmeti, 4G ve 5G ağları arasında tekrarlayan bir sinyal anahtarıyla ve aslında OFMD olarak bilinen 4G ile aynı sinyal kodlaması ile çalışır. Fark, sinyalin algılanma biçiminde yatıyor; 5G, verimli kodlama mekanizmaları sayesinde daha iyi hızlanıyor, ancak 5G’yi destekleyen telefon, sinyal sabit olmadığında da 4G ile çalışıyor. Şebekelerin bu ileri geri geçişi, telefonun pilinin boşalmasına neden oluyor.
CNET, 5G ağının pil tüketimini üzerindeki etkisini kontrol etmek için bazı telefon modelleri ile bir pil testi gerçekleştirdi. İlk test, MOTO Z3 kullanılarak gerçekleştirildi ve bu, yalnızca 5 saatlik 5G kullanımından sonra pilin boşaldığını ortaya çıkardı. Test edilen Samsung Galaxy S10’un pili 4 saat içinde yüzde 51’e düştü. CNET’in küresel test uzmanları, Moto Z3, Galaxy S10 5G ve LG V50 gibi telefonlarda 5G kullanmanın pili 4G ağlarından daha hızlı bitirdiğini ortaya koydu. ABD’li iletişim devi Verizon ise geçtiğimiz aylarda 5G ağının daha fazla pil tüketmesi ile ilgili olarak paylaştığı bir tweet ile kullanıcılara 5G bağlantılarını kapatmalarını tavsiye etmişti. Akıllı telefon üreticilerinden Huawei ise, 5G’nin güç tüketimine etkisi konusunda kullanıcılarını şu tavsiyeyi veriyor: “Telefonunuzun ayarlar ekranında 5G Güç Tasarrufu modu araması yapın ve bu bölüme gidin, ardından pil tasarrufu amacıyla 4G ve 5G ağları arasında otomatik olarak geçiş yapmak için 5G Güç Tasarrufu modu düğmesini açın.”
5G’nin pil tüketimine etkileri teknoloji üreticilerini hızlı şarj teknolojileri konusunda kendini geliştirmeye itiyor. Son dönemde piyasaya çıkan 5G destekli cihazların birçoğunda hızlı şarj teknolojilerinin de ön planda olduğunu görüyoruz. 5G destekli cihazlar Türkiye’de de birbiri ardına tanıtılıyor. Yüksek kur nedeniyle fiyat artışlarını daha fazla hissedeceğimiz önümüzdeki günlerde 5G’li cihazlara ilgi nasıl olacak, henüz bilemiyoruz. Ancak 5G’nin pil tüketimine olumsuz etkilerinin şu an için kullanıcılarının kafasını karıştırdığı kesin.

5gmanşet
Yorumlar (0)
Yorum Ekle