40 milyondan fazla #Election2016 tweet’i atıldı

ABD Başkanlık Seçimleri, Twitter adına önemli bir rekoru da beraberinde getirdi. İşte detaylar…

Sosyal medyanın ana gündem maddelerinden biri 8 Kasım’dan beri ABD’deki Başkanlık Seçimleri. 9 Kasım’da sonuçları açıklanan seçimlerin en fazla konu edildiği sosyal ağların başındaysa Twitter geldi. Hillary Clinton – Donald Trump çekişmesinin yankıları milyonlarca tweet’le dalga dalga yayılırken Twitter’dan konuyla ilgili oldukça çarpıcı bir açıklama geldi…

Twitter, 9 Kasım Türkiye saati ile 06:00 itibarıyla dünya genelinde Election2016 hashtag’iyle atılan tweet sayısının 40 milyona ulaştığını duyurdu. ABD’de 2012 yılındaki seçimlerde 31 milyon tweet’in atıldığı Twitter, böylelikle yeni bir rekor kırmış oldu.

Canlı yayınlarla ABD Başkanlık Seçimleri’nin nabzının tutulduğu Twitter, çalkantılı günler geçirse de anlık gelişmeler konusundaki gücünü bir kez daha hatırlatmış oldu.

Seçim süresince en çok RT ise Hillary Clinton’ın Trump’a ‘hesabını sil’ dediği tweet üzerinden oldu. 1 Ocak 2016 itibarıyla ABD Başkanı koltuğuna oturacak olan Trump, Obama’nın Clinton’a aday olarak destek olmasıyla dalga geçtiği tweet’i ile tartışma yaratmıştı.

Öte yandan gelişmeler Twitter kadar olmasa da Facebook’ta da yoğun ilgi gördü. Oy kullandığını belirten ABD vatandaşı sayısı 10 milyon civarında oldu. 1-6 Kasım tarihleri arasındaysa Facebook’ta seçimle ilgili etkileşim sayısının 1 milyar 140 milyon olduğu kaydedildi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Donald TrumpFacebookHillary Clintonsosyal medyaTwitter
Yorumlar (0)
Yorum Ekle