4 kişilik bir ailenin yıllık haberleşme gideri 2.844 TL

Türkiye’de sabit bir telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan, her bireyi de cep telefonu hattına sahip 4 kişilik bir ailenin aylık haberleşme giderinin ortalama 237 TL olduğunu açıkladı. Her yılın sonunda gerçekleştirilen analize göre ülkemizde 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama haberleşme gideri 2.844 TL şeklinde. Peki geçen yıla göre artış ya da azalma var mı? Bu soruya da yanıt geldi…

TELKODER’in “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre söz konusu rakamın 763 TL’sini ödenen verginin oluşturulduğu vurgulandı. Geçtiğimiz yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında 2015 yılında 2695 TL olan bir ailenin yıllık haberleşme giderinin %5,56 arttığı da ortaya çıkmış oldu.

Aylık ve yıllık haberleşme giderlerinin detayları ise şöyle…

Rapora göre sabit telefona aylık ortalama 24,2 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 26,7 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 42,6 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine %18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon için %25, sabit telefon için %15 ve İnternet bağlantısı için %5 Özel İletişim Vergisini de eklemek gerekiyor.

63,6 TL’lik aylık vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 237 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2844 TL’ye ulaşıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

genişbant internet aboneliğiiletişimteknolojitürkiye
Yorumlar (0)
Yorum Ekle