2015 yılında başarılı girişim patlaması!

 

2015 yılı, teknoloji dünyasında çok sayıda gelişme ile birlikte kapanmak üzere. Yılın en önemli patlama noktaları arasında akıllı telefon ve sosyal ağların yanı sıra birbirinden başarılı mobil uygulamalar, ilginç giyilebilir teknoloji cihazları, robotik mühendislik dehaları da var. Yılın dikkat çeken detaylarından biri ise başarılı girişimcilik hikayelerinde görülen artış…

Değeri 1 milyar doların üzerine taşınan girişimlerde patlamanın yaşandığı 2015 yılı, 2010’ların başı ile kıyaslandığında ayrı bir sükseyi devreye sokuyor adeta. 2011’de Dropbox, Jawbone, Spotify ile birlikte 20 kadar başarılı girişimin sahneye çıkmayı başardığı görülürken 2015 yılında söz konusu sayı 100’ü aşıyor.

Yıla damgasını vuranlar

Haberin devamında görebileceğiniz grafik, 2011-2015 yılları arasındaki başarılı girişimleri sunuyor. Oldukça zayıf 2013 yılı ile kıyaslandığında 2014 ve 2015’teki başarılı girişim sayısındaki artış çarpıcı. Dikkat çeken başlıca startup’lar arasında Vox, Zomato, BuzzFeed, BlaBla Car, DJI, Prosper’ın da adı geçiyor.

Snapchat, Uber, Pinterest ve niceleri

Bu arada adından söz ettiren Tango, Stripe, Slack, Snapchat, Uber, Pinterest, SpaceX’in de kuruluşlarından üzerinden henüz birkaç yıl geçmesine karşın gösterdikleri başarılı performansa vurgu yapmak da gerekiyor.

2016’da da devam edecek

Girişimcilik hikayelerinin global ve yüksek segmentli başarı öykülerinin yanı sıra devasa başarısızlıklar, milyonlarca dolarlık iflaslar içeren bir diğer yönü daha bulunuyor. En nihayetinde ise fikirlerin cesurca fikir bulduğu girişimlerin önümüzdeki yıllarda sayılarının artmaya devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Başarılı girişim ekosistemine dair gelişmeleri 2016 yılında da izlemeye devam edeceğiz…

BlaBla CarBuzzFeeddjiDropboxjawbonepinterestProsperSlacksnapchatSpaceXSpotifyStripeTangouberVoxZomato
Yorumlar (0)
Yorum Ekle