14 yılda yaklaşık 12 milyar kişi etkilendi!

Sosyal medya platformlarında yıllar içinde kullanıcı sayısında önemli artış yaşandı. Pek çok kişi sosyal ağlar sayesinde yeni arkadaşlıklar kurdu, kayıp tanıdıklarını buldu ya da evlilikler yaptı. Yıllar içinde bambaşka bir noktaya evrilen bu sosyal ağlar, özellikle dolandırıcıların da ekmek kapısı haline gelmeye başladı. MySpace ile gündeme gelen sonrasında yıllar içinde Facebook ile kendini gösteren bu ağlar, 2007 yılından bu yana da yaklaşık 12 milyar insanın hacklenme ile karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdi.

Sosyal ağlar ile hacklenme olaylarında önemli bir artış oldu

Yeni yapılan bir araştırmaya göre siber güvenlik noktasında en kötü yıllardayız. Pek çok kişi dolandırıcıların eline sosyal medya hesapları sebebiyle düşüyor. Verilere göre Facebook kullanıcılarının yüzde 54’ü hesaplarının ele geçirilmesinden korkuyor.

Söz Instagram kullanıcılarına gelince de yüzde 43’ünün korktuğu ortaya çıktı. Öte yandan milyonlarca kişi aynı zamanda banka ve kripto para hesaplarının ele geçirilmesinden ya da ‘dolandırılmaktan’ korkuyor. Dijital dünyanın sunduğu nimetlerin yanında böyle bir korku psikolojisinin de pompalandığı verilerle gözler önüne seriliyor.

Son dönemdeki araştırmalara göre Facebook’taki kullanıcıların 2.2 milyarı herhangi bir hacklenme ile karşı karşıya kalıyor. Yine aynı araştırmadaki veriler hacklenmelerin yüzde 31’inin kış aylarında, yüzde 28’inin yaz aylarında, yüzde 29’nun ilkbahar aylarında gerçekleştiğini ortaya çıkarttı.

Instagram’daki gizli sorun! Yüzde 76’sı bu şekilde

FacebookInstagramMySpaceSosyal ağlar
Yorumlar (0)
Yorum Ekle