10 milyondan fazla ABD’linin sağlık verileri toplanıyor

ABD’nin en büyük ikinci sağlık sistemi ile iş birliği sağlayan Google’ın, 10 milyondan fazla ABD vatandaşının bilgilerini toplamaya başladığı duyuruldu.
Depolanan bilgilerden, yapay zekâ algoritmalarının eğitiminde yararlanılacak.

Günümüzde trilyonlarca dolar değerinde bir pazara dönüşmüş olan sağlık sektörü, devamlı büyüme eğiliminde ve Samsung gibi pek çok teknoloji devi de epey bir zamandır bu sektörde yer alıyor. Apple, Google gibi devlerse, bunun noktada, kullanıcıların verilerine yönelmiş durumda.

Google gizli çalışıyor

Geçen haftalarda Fitbit markasını satın alan ve doğrudan giyilebilir cihaz sektörüne giriş yapan Google’ın bu pastadan koca bir dilim kapmaya niyetli olduğu öngörülüyor.

Google’ın sistem, yazılım ya da medikal ekipman gibi temel alanlarda doğal olarak çok da bir etkinliği söz konusu değil. Google; uzaktan tıbbî desteği geliştirmeyi amaçlıyor.

Google’ın, ABD’li hastaların verilerini topladığı ve bunları gelecek dönem planlarında kullanmayı amaçladığı bildirildi. Bu kapsamda, ABD’nin en büyük sağlık platformlarının ikincisi olan Ascension ile iş birliği sağlandı, reçeteler ve diğer bütün sağlık verileri, Google veri tabanlarına aktarılmaya başlandı.

Project Nightingale diye isimlendirilen program çerçevesinde 150 Google mühendisinin 10 milyondan fazla ABD vatandaşının tıbbî verilerine erişebildiği belirtiliyor. Elde edilen bu veriler, Google’ın yeni yapay zekâ algoritma tasarımında kullanılıyor.

fitbitGooglesağlık verileri
Yorumlar (0)
Yorum Ekle