AMD’nin 16 çekirdekli işlemcisi satışa sunuldu

0

Popüler donanım üreticisi AMD, yeni 16 çekirdekli işlemcisi Threadripper 2950X’i satışa sundu. İşte detaylar…

AMD ve Intel arasındaki rekabet durulacak gibi değil. Birbirleri ardına iddialı işlemciler sunan teknoloji şirketleri, performans meraklılarının yüzlerini güldürmeye devam ediyorlar.

Bilgisayarının kapasitesini zorlamak isteyenlere bir donanım teklifi sunan AMD’nin 32 çekirdekli Ryzen Threadripper 2990WX işlemcisi birkaç gün önce raflarda yerini almıştı. Yine kısa süre önce, bu kez de fiyat olarak daha mütevazı bir seçim olduğu görülen Threadripper 2950X modeli, ‘belirli pazarlarda’ ve ilk etapta online olarak satışa sunuldu.

1950X; 3.4 GHz ve boost ile 4.0 GHz maksimum saat hızları sunarken, Threadripper 2950X bunu 3.5 GHz hıza ve 4.4GHz boostlu hıza çıkarabiliyor. Yani Tamı tamına yüzde 10’luk bir artış sunuluyor. Öte yandan 2.nesil Ryzen kartları, aynı iş yükü altında, maksimum yüklenme olmadığında bile, genelde öncüllerinden daha yüksek clock (saat) hızlarıyla çalışıyor.

Bu artış, Ryzen ve Intel’in masaüstü işlemcileri arasındaki tek çekirdek performans açığını kapatmaya yardımcı. Üstelik daha ucuz bir fiyat sunarak.

Henüz AMD’nin yeni işlemcisi test edilmemiş olsa da Ryzen 2.nesilin üst segment modelleri olan 1950X ve 2990WX modelleri test edildi. İncelemeler, Thread 2950X’in öncülüne göre farkedilebilir bir performans artışı sağladığına işaret ediyor.

Cevap bırakın