AMD’nin 16 Çekirdekli Devi Threadripper

0

Intel ve AMD arasındaki savaş bizleri 16 çekirdekli işlemcilere kadar getirdi. 1000 dolar fiyat etiketine sahip AMD’nin yeni mimari Ryzen’ı kullanan Threadripper 1950X piyasada yerini almış durumda. Daha 10 çekirdekli işlemcilere alışamamışken Intel’in 18 çekirdekli işlemcisi ve AMD’nin 16 çekirdekli işlemcisi dikkatleri çekti. Peki, bu çekirdek artışı nereden kaynaklanıyor?

Çekirdek Hastalığı
İşlemci denildiğinde kısa bir zaman öncesine kadar herkesin peşinde olduğu değer frekans hızlarıydı. Ancak son yıllarda bakış açımız değişti ve işlemci savaşlarında belirleyici etken çekirdek sayısı oldu. Bu değişimin altında yatan nedenlerden bir tanesi hiç şüphesiz mobil cihazlardaki işlemciler. Özellikle Android cihazlarda iki ve üzeri çekirdek sayısıyla artışa geçen performans biz tüketicileri etkiledi. Benzer bir yaklaşım ve beklenti şimdilerde bilgisayarlarda kullandığımız işlemcilerde geçerli hale geldi. Diğer bir taraftan frekans olarak işlemciler mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda bir doyuma ulaştı ve genişlemenin boyutu değişti. İşte bu değişimi kendine göre yorumlayan AMD, ülkemizde 5000 lira civarında fiyatla Threadripper’ı satışa sundu.
Peki, bu ürün kimlere hitap ediyor? Aslında sorunun cevabı hem basit hem de değil. AMD bugüne kadar hep fiyat performans dengesinde ürünlerle bilinirken bu sefer hedef kitleyi değiştirmek istiyor. Ryzen mimarisine çok güvendiği belli olan AMD, SHED (Super high-end desktop)olarak bilinen Süper İleri Teknoloji Masaüstü olarak dilimize çevirebileceğimiz niş bir pazara giriyor. Bu pazardaki tüketiciye baktığımızda ise AMD açısından en ileri performans peşinde olan oyuncuları görüyoruz. Öyle ki ürünün ismi “Threadripper” bile iş istasyonu yöneticisinden çok ciddi bir oyunsevere hitap edecek şekilde seçilmiş. Bu tarz bir oyuncuysanız, üçte bir fiyata bir işlemci ile benzer bir performans elde edebilecekken AMD markasına güvenip önümüzdeki üç dört yılı bilhassa 4K çözünürlükten ödün vermeden geçirmek isteyenler Threadripper ailesine hoş geldiniz diyebiliriz. Aile diyoruz çünkü bir de 12 çekirdekli ve 800 dolar etikete sahip 1920X modeli piyasada yer alıyor.

AMD Oyun Modu
16 çekirdek… Dile kolay… Her şeyden önce Threadripper 1950X tek başına güç kaynağınızdan 180 Watt götürüyor. İşlemciyi takabilmeniz için AMD’nin yeni nesil yonga seti TR4 X399 uyumlu anakartına sahip olmanız gerekiyor. Threadripper ailesi üyeleri teorik olarak 60 PCIe ürününü aynı anda çalıştırabiliyor. Zaten bu çekirdekleri ne yapacağımızın sırrı da burada yatıyor aslında. Bilgisayarınızı özellikle oyunlar için sunucu olarak açmak, yayın yapmak, video kaydı almak ve çok daha fazlasını aynı anda yapmak istiyorsanız kasanızın içine birçok bileşen eklemeniz gerekiyor. Saydığımız işlemlerin yükünü de çekirdekler bölüşüyor. Ancak unutulmaması gereken kritik nokta işlemcinin 16 çekirdek olması 8 çekirdekli bir işlemciye göre iki kat performans anlamına gelmediği. İşletim sisteminin ve yazılımın da bu bol çekirdekli mimariyi gerçek anlamda desteklemesi gerekiyor.
Zira, AMD’nin oyun performansını artırmak amaçlı kullandığı Game Mode (Oyun Modu) seçeneği de aslında fazla çekirdekleri kapatıp onları diğer işlemlere atamaktan ibaret. Kısacası işlemci bu mod ile, boşta duran çekirdekleri kontrol edip performans kaybedeceğine daha stabil bir veri akışını tercih etmiş oluyor. Bu mod beklenmedik şekilde aslında mimari ve üç boyutlu yazılım kullananlar için de faydalı olabilir. Az önce de belirttiğimiz gibi kullandığınız program 16 çekirdek mimarisini desteklemiyorsa aslında çekirdeklerin bir faydasını görmüyorsunuz.
Dolayısıyla 16 çekirdeğin farkını en tepelerde yer alan değerleri biraz daha ileri itmek için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyenler görüyor. Bu zorlamaya gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız karşınızda her ne kadar yüksek fiyata sahip olsa da yine de rakibine göre çok hesaplı bir “oyuncu” yer alıyor. Aksi halde çekirdek hastalığından kurtulmanız gerekebilir.

Cevap bırakın