AMD’den 32 çekirdekli işlemci

0

AMD’nin 32 çekirdekli 2. nesil ‘Ryzen Threadripper 2’ işlemcileri hakkındaki resmi detaylar şirketin CEO’su tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Bir zamanların 2 çekirdekli işlemcilerini hatırlıyor musunuz? Çok eskilere gidilmesi gerekebilir, 4 çekirdek, 8 derken bu alandaki teknoloji pek yüksek bir hızda olmasa da ilerleme kaydetti ve en nihayetinde köklü donanım üreticilerinden AMD, Haziran ayına damgasını vuran Computex 2018 fuarı kapsamında 32 çekirdekli işlemci serisi hakkındaki bilgileri paylaştı.

Doğrudan şirketin CEO’su Lisa Su tarafından aktarılan bilgilere göre söz konusu işlemci serisi, 32 çekirdeğe sahip olacak ve önemli ölçüde performans sağlayacağı kaydedilen 64 adet sanal çekirdek sunacak.

4-8 adet Ryzen çipi ile gelen ve 12nm Zen+ mimarisi ile üretilen 32 çekirdekli işlemcide tek çekirdek, iki işlemi aynı anda gerçekleştirebilecek.

Performansta sınırları zorlayacağı anlaşılan işlemcilerde merak edilen soruların başında ise ısınma sorununun yaşanıp yaşanmayacağı elbette. Bu konuya da açıklık getirildi; su soğutmalı sistemlerle ısınma sorununun önüne geçileceği kaydedildi. Bu kapsamda AMD CEO’su tarafından yeni Cooler Master soğutma sistemleri de lanse edildi.

Özellikle zorlu oyunlar ve yüksek performans gerektiren yazılımlar için ideal bir çözüm oluşturması beklenen yeni AMD işlemcilerinin fiyatı hakkında ise henüz bir detay paylaşılmış değil. Ancak çok fazla mütevazı olunmayacağı tahmin ediliyor. Öte yandan söz konusu işlemcilerin 2018 sonuna doğru (3. çeyreği) satışlarına başlanacağı bildiriliyor.

Cevap bırakın