AMD RX 6000 serisinin performansı ortaya çıktı!

0

NVIDIA’nın yeni ekran kartlarını tanıtmasının ardından AMD RX 6000 serisi geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Tanıtılan ekran kartlarının oyun performansları ortaya çıktı. İşte AMD’nin yeni ekran kartlarıyla ilgili yeni detaylar…

AMD RX 6000 serisi ekran kartlarının oyun performansı

Rakibine karşı iyi bir konuma gelen AMD, yazılım sorunları yaşadığı taktirde kar topu etkisini kaybedebilir. Bu sebeple Amerikalı silikon üreticisi için en kritik aşama, kartlar çıktıktan sonraki 2 aylık periyod diyebiliriz. Smart Acces Memoryve Rage Mode ile birlikte ortalama yüzde 10 performans artışı yakalayabilen AMD ekran kartları, Ryzen 5000 serisi işlemcilerle daha performanslı çalışıyor.

Twitter’da @harukaze5719 isimli kullanıcının paylaştığı 4K çözünürlükteki oyun testlerine baktığımız zaman, Radeon RX 6000 serisi ekran kartları oyun performansı ile kullanıcıları etkilemiş durumda. Test yapılan sistemde ise işlemci tarafında Ryzen 9 5900X kullanıldığı belirtildi. Bu durum, tabi ki Smart Access Memory sayesinde AMD ekran kartlarının performanslarının artmasına neden oluyor. AMD hem ekran kartı hem de işlemci üreticisi olarak kendini avantajlı bir noktaya koymayı amaçlamış.

Performans farkları 2K çözünürlükte de hemen hemen aynı olurken, oyun optimizasyonları bu noktada bazı kartların kaderini değiştirebiliyor. Örnek vermek gerekirse, Forza Horizon 4‘de RX 6800 bile RTX 3090’ı geçmiş durumda. Bu durum tabi ki bazı oyunların AMD, bazılarının ise NVIDIA uyumlu olmasından dolayı kaynaklanıyor.

 

Cevap bırakın