AMD, Radeon RX Vega ekran kartlarını duyurdu

0

AMD yeni Radeon RX Vega modellerini duyurdu. 2 senelik bir aranın ardından gelen yeni donanım yapı taşları, kendi alanlarında son derece iddialı argümanlar vaat ediyor.

AMD, gelişmiş PC oyun platformları için duyurduğu Radeon RX Vega’yı üç farklı sürüm halinde son kullanıcılara sunuyor. Bunlar Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition (Sıvı soğutmalı) ile 64 işlem ünitesi üzerinden geliştirilen, bugüne kadar üretilmiş en güçlü Radeon olarak adfedilen; Hava Soğutmalı Radeon RX Vega 64 ve Radeon RX Vega 56. Vurgulanması gereken bilgi olarak Radeon RX Vega 64, hava ve sıvı soğutmalı olmak üzere iki alternatifle geliyor.

Önceki Radeon GPU mimarilerinden %200 daha fazla veri akışı, Yüksek Bant Genişlikli Ara Bellek barındıran 8GB’lık HBM2 belleğe sahip dünyanın en gelişmiş GPU bellek mimarisi, bir önceki GDDR5’e göre %60 daha fazla bellek bant genişliği gibi özellikler öne çıkıyor. Bu gelişmelerin sonucu olarak Radeon RX Vega’nın 13.7 TFLOP’luk maksimum işlem gücü, yüksek performans isteyen oyun ve VR uygulamaları ile örtüşüyor.

Radeon RX Vega grafik kartları, günümüz oyunlarının görsel ihtiyaçlarına ve gelişen karmaşıklığına doğrudan cevap veren “Vega” GPU mimarisiyle üretildi. Rapid Packed Math, Yüksek Bant Genişlikli Ara Bellek Kontrolcüsü, yeni Geometri ve Piksel Motorları gibi en güncel teknoloji yeteneklerinin yanı sıra DirectX 12 ve Vulkan gibi düşük seviye API’lerde oyun performansının artırılması hedefleniyor. Çok net bir şekilde görülüyor ki AMD, rekabete yeni bir boyut getirmeyi amaçlıyor.

Yeni modellerin Ağustos ayının ortalarından itibaren pilot ülkelerde satışlarına başlanacak; Türkiye pazarında da kısa süre sonra  satışa sunulması bekleniyor.

Cevap bırakın