Amazon’dan beklenmedik hata

0

1996 yılında kurulan Amazon e-ticaret platform, dünyanın birçok ülkesinden, hemen her ürünün siparişine olanak tanıyan uçsuz bucaksız bir mağaza. Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un (aşağıda) tüm zamanların en zengin isimlerinden biri olmasının da kaynağı olan dev platformda geçtiğimiz günlerde beklenmedik şeyler oldu.

Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen olayda Amazon.com üzerinden bir ürün, ücretsiz olarak ‘sepete eklenebildi.’ Bedava siparişe imkan tanıyan durum, elbette Amazon’un kargo giderleri de dahil edildiğinde şaşırtıcı bir zarara neden olabilirdi. Ancak kısa süre içerisinde fark edildi.

Binlerce kişi Amazon Echo Dot adını alan akıllı ev ürününü sipariş ederken daha sonrasında merakla beklenen karar açıklandı. Ürünün satış fiyatı 49 dolardı, yani kullanıcılar, 49 dolarlık bir indirimle karşı karşıya kalmıştı. Bunun teknik bir hata sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Hatta çapraz bir promosyon için, yanlış ürüne indirim uygulanmış olabileceği ihtimali de öne çıkıyor.

Bedava Echo Dot olayı sonrası Amazon, söz konusu siparişlerin tamamını iptal etti. Diğer yandan bir özür maiyetinde sipariş veren herkese 5 dolarlık ek kredi ödendiği görüldü.

Oldukça agresif bir kişiliğe sahip olan Amazon CEO’sunun yaşanan bu ilginç olay sonrası ilgili kişilerin işten çıkarılması da dahil olmak üzere bir dizi uygulamayı devreye alması güçlü olasılıklar arasında.

İnternet dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın