Amazon drone ile teslimatlarını nasıl gerçekleştiriyor?

0

amazon-drones-may-be-able-to-intercommunicate-and-access-your-location

Drone ya da insansız hava araçları, 2015’in en çok konuşulan teknoloji aygıtları arasında yer aldı. Fonksiyonel kullanım alanlarının yanı sıra tartışmalı konularla da teknoloji dünyasının karşısına çıktıkları görüldü. ABD ve bazı ülkelerde askeri bölgelerde uçmalarının önüne engeller getirildi örneğin. Ülkemizde de düşürülen ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görüntü kaydeden drone, gündemde uzun süre kalmıştı. ABD’de ise drone’ların ilginç bir kullanım alanları daha mevcut.

Öncü e-ticaret şirketi Amazon, 2013 yılından beri drone üzerinden sipariş teslimatları gerçekleştiriyor. İşleyişin drone’un sipariş edilen ürünü alıp, ilgili adrese bırakması şeklinde olduğu biliniyordu, ancak şirket yayınladığı yeni bir video ile konuya daha fazla açıklık getirdi.

Amazon tarafından paylaşılan yeni video, drone ile teslimata dair kapsamlı bir bakış açısının önünü açıyor. Videoda siparişin gelişi, hazırlanması ve özel drone’lara korunaklı bir paketin yüklenmesi gösteriliyor. Ardından drone havalanıyor…

Gökyüzünde seyreden drone’un hedefi, siparişin verildiği adres. Önceden tanımlanan bu adrese doğru hızla hareket eden teknolojik araç, ardından hedefine yaklaşınca ağır ağır inişe geçiyor ve en nihayetinde de adrese kutuyu bırakıp yeniden havalanıyor. Bu çarpıcı sipariş tesliminin devamında insanların kutuyu alıp evlerine dönüşleri görülüyor. Amazon ayrıca yeni bir drone modelinin duyurusunu da gerçekleştirdi.

Dünyanın birçok ülkesinde drone ile sipariş, kargo, posta gibi gönderilerin taşınması işlemi gerçekleştiriliyor veya bu alanda çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yakın gelecekte drone’ların daha fazla şirket tarafından benzer amaçlarla kullanılması bekleniyor.

Cevap bırakın