Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımAltı farklı kullanım özelliğiyle Acer R13

  Altı farklı kullanım özelliğiyle Acer R13

  Tablet, dizüstü bilgisayar kavramları her geçen gün iç içe geçiyor. Bir taraftan tabletlerin kapasitesi artarak daha ciddi işler için uygun hale gelirken bilgisayarlar küçülmeye devam ediyor. Tabletler beklenildiği gibi dizüstünü mutlak şekilde mağlup etmedi. Hâlâ birçok kişinin dizüstüne ihtiyaç duyduğunu gören ancak tablet özelliklerinden yararlanmak isteyenler için geliştirilen Aspire 13 modeli Ezel Aero Hinge isimli farklı bir tasarımla geliyor. Çift menteşeli U olarak dilimize çevrilen bu tasarım özelliği sayesinde R13 tam altı farklı şekilde kullanılabiliyor.

  Acer Aspire R13

  Öncelikle ekran ve genel özelliklerden bahsedelim. Cep telefonu ve tabletlerden aşina olduğumuz çiziklere karşı korumalı, parmak izi tutmayan su ve yağ geçirmez Gorilla Glass 3 ekran 13.3 inç boyutunda ve 1920 x 1080 çözünürlük sunuyor. Boyutuna rağmen 1.5 kg olması takdiri hak ediyor. R13’te 4GB bellek ve 1.7 GHz hızında Intel Core i5-4210U işlemci bulunuyor. Grafik tarafı ise Intel HD Graphics 4400’e emanet. Ürün Toshiba’nın 256 GB’lık SSD harddiski ile geliyor ancak harddiskin performansı mı yoksa başka bir nedenden mi tam olarak bilemiyorum ama R13’ün açılış hızı biraz yavaş. Windows 8.1 ile gelen test ürünümüz ücretsiz olarak Windows 10’a terfi etti. Bu yavaşlık Windows 10 güncellemeleriyle bir nebze daha giderilebilir. Ürün 4 hücreli batarya ile geliyor ve Acer verilerine göre 8 saat kullanım ömrü sunuyor. Genel kullanımla ortalama 5 saatin üzerine çıkabiliyorsunuz ki bu da gayet yeterli. İleride batarya değişikliğine gitmek isteyenler için zor da olsa bir çözüm var. Saatçi hassasiyetle alt tarafı açıp değişim yapmak mümkün ancak en sağlıklısı yetkili bir servise yaptırmak.

  Ürünü rakiplerinden ayıran tasarıma geldiğinizde artı ve eksilerle karşılaşıyoruz. Çift menteşeli U sistemi ekranın belirli açılarda hareket etmesine ve dönmesine izin verse de ekran ve klavyeyi birbirinden tam olarak ayırmak mümkün olmuyor. Tabii ekranı tam döndürüp klavyenin üzerine oturtarak biraz kalın bir tabletiniz oluyor. Diğer sıkıntı ise klavyenin yer aldığı alt gövdenin ekrandan büyük olması. Sağ ve sol taraftan artan yaklaşık 1 cm’lik bu bölümün göze çok hoş geldiğini söylemek zor. Yine de ürünün ince yapısının ve hafifliğinin tercih sebebi olabileceği gerçeğini hatırlatalım.

  Acer Aspire R13 (1)-1

  Altı farklı kullanım sloganı biraz iddialı. Yine de saymak gerekirse ekranı döndürme özelliğini kullanıp R13’ü dizüstü ve tablet gibi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Diğer dört mod içinde fotoğraf vs sergileme amaçlı stand ve bunun daha eğimli hali öne çıkıyor. Son iki mod ise Ezel isimli ekranın gövdeye temas etmeden yukarıda durduğu, ve uçak gibi daha dar alanlarda kullanılabilen çadır şeklinden oluşuyor. İhtiyaçlarınız doğrultusunda boy ve yükseklik arasında geçiş yapabilirsiniz.

  Acer Aspire R13 (2)

  Aksesuar seçenekleri bakımından Acer, R13 için güzel bir çalışma gerçekleştirmiş. 2 mm kalınlığındaki Acer Active Pen profesyonel çizimler için kullanılabilen başarılı bir kalem seçeneği sunarken eski tip projeksiyon cihazlarına bağlanma imkanı sunan HDMI-VGA dönüştürücü sonradan satın alınabiliyor. İnceliği elde etmek için ethernet portu feda edilmiş ancak resmi aksesuar seçenekleri arasında satışı bulunan USB-LAN kablosuyla interneti kullanabiliyorsunuz.

  Genel olarak baktığınızda hibrid kullanım seçeneği sunan neredeyse her marka ve modelin artı ve eksileri mevcut. Böyle baktığınızda Lenovo’nun Yoga tasarımı ile girdiği yola Acer biraz daha farklı bir yorum katıyor. Eğer dizüstü özelliklerinde büyük bir tablete ihtiyacınız varsa R13 tasarım eksiklerine rağmen, hafif olması, uzun pil ömrü ve kaliteli ekranı ile listenizde bulunmalı. 2500 lira civarında olan fiyatı ise bir kez daha düşünmenize neden olacak.

   

  Siz de Acer modellerine bakmak için hemen burayı ziyaret edin.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN