Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAlternatif mobil işletim sistemleri

  Alternatif mobil işletim sistemleri

  Şu an etrafımıza baktığımızda mobil cihazlarda en çok Android işletim sisteminin kullanıldığını rahatça görebiliyoruz. Bunu IDC, Gartner ve diğer araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar da destekliyor. IDC’nin geçtiğimiz Şubat ayında yayınladığı rapora göre 2014 yılında piyasaya sunulan mobil cihazların yüzde 81,5’i Android, yüzde 14,8’i iOS olmuş. Diğer işletim sistemlerinin payı şu an için oldukça düşük gibi gözüküyor. Araştırma ile ilgili bilgiye buradan  ulaşabilirsiniz.  Fakat bu illaki Android ya da iOS kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Diğer işletim sistemine sahip mobil cihazlar da ver ve isterseniz bunları da tercih edebilirsiniz. Birçok kullanıcının özellikle beklediği ve gelecek vaat eden çeşitli işletim sistemleri bulunuyor. Hatta çok yakında farklı işletim sistemlerine sahip olan dilediğiniz işletim sistemiyle kullanabileceğiniz akıllı telefonlar ve tabletler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak. Bu arada dikkatinizi çekmek istediğim nokta ise yazımın ilerleyen bölümlerinde de okuyabileceğiniz gibi bazı alternatif işletim sistemleri Android uygulamalarını da destekliyor yani uygulama konusunda sıkıntı çekmeyeceğiz gibi gözüküyor. Burada iOS, Windows ve Blackberry OS gibi işletim sistemlerinden değil de daha çok Tizen, Firefox OS, SailFish gibi işletim sistemlerinden bahsedeceğiz.

  Firefox OS

  alcatelFirefox tarayıcıyı birçoğumuz uzun yıllardır kullanıyor, çıktığı günden bu yana her zaman en önemli alternatiflerden birisi oldu. Mozilla Foundation, tarayıcı alanında elde ettiği bu başarıyı geçtiğimiz yıllarda işletim sistemi ile mobil sektöre taşımaya karar vererek Firefox OS’un sinyallerini verdi. HTML5’e dayalı bir işletim sistemi olan Firefox OS düşük sistem gereksinimleri ile fiyatı çok yüksek olmayan mobil cihazlarda kullanılıyor. Böylece kullanıcılar uygun maliyetlerle akıllı mobil cihaz kullanabilme imkanı elde ediyor. Bu yüzden birçok kişi Firefox OS’u Android, iOS ya da Windows için bir alternatif olarak görmüyor. Ben yine de ücretsiz bir yazılım olarak ileride ses getireceğini düşünüyorum. Şu anda Alcatel, LG, ZTE ve Huawei gibi üreticilerin Firefox OS tabanlı telefon modelleri bulunuyor.

  Ubuntu

  Ubuntu işletim sistemi masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda alternatif işletim sistemi arayışında olanların tercihlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu konuda da açıkçası bq-aquaris-promooldukça başarılı ve her geçen gün daha da gelişmeye devam ediyor. 2013 yılının başında Ubuntu’nun akıllı telefonlar ve tabletlerde de kullanılmaya başlanacağı duyuruldu. Tek sistem birçok farklı cihaz mantığıyla akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar hatta giyilebilir cihazlarda da tek işletim sistemi olarak kullanılabilecek. Şu an Ubuntu işletim sistemine sahip olan BQ Aquaris E4.5 piyasada satışa sunulmuş durumda. Geçtiğimiz Mart ayında benim de katıldığım Dünya Mobil Kongresinde Meizu da MX4’ün Ubuntu sürümünü tanıtmıştı. Bu arada Ubuntu işletim sistemli telefon üzerinde herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Tüm işlemler ekran üzerinde parmak hareketleri ve telefonu sallama gibi yöntemlerle yapılıyor.

  Sailfish

  Nokia’dan ayrılan ve daha önce MeeGo işletim sistemini geliştirenler arasında yer alan bir grup eski çalışan Jolla isimli bir şirket kurdular ve HTML5 tabanlı Sailfish adını verdikleri bir işletim sistemi geliştirmeye başladılar. MeeGo’nun küllerinden yeniden yaratılan Sailfish OS 2012 yılının sonlarına doğru tanıtıldı. En önemli özelliği ise Android uygulamalarını çalıştırabilmesi. Sailfish OS şu an 2.0 sürümüne ulaşmış durumda ve piyasada bulunan Google Nexus gibi çeşitli cihazlara kurulabiliyor. Ubuntu gibi Sailfish OS da ekran üzerinde yapılan çeşitli hareketlerle kullanılıyor.

  jolla_037

  Tizen

  MeeGo macerası bittikten sonra Nokia ve Intel’in yolları ayrıldı. Intel, Nokia’dan sonra yönünü Samsung’a çevirdi ve bu işbirliğinden ortaya Tizen çıktı. Tizen işletim sistemi sadece akıllı telefonlarda değil, çamaşır makinesi, akıllı saat, buzdolabı gibi cihazlarda da kullanılacaktı. Geçtiğimiz aylarda Samsung Tizen tabanlı akıllı saatini duyurdu ve satışa sundu. Tizen’in en önemli özelliklerinden birisi Android uygulamalarını çalıştırabilmesi.

  Cyanogen

  Açıkçası Cyanogen’i bilerek en sona bıraktım. Android tabanlı telefon kullananların çoğu Cyanogen grubunu yakından tanır. Telefon ya da tablet üreticisi cihazını unutur ve güncellemeler yayınlamayı bırakırsa bu grubun geliştirdiği modlar devreye girer ve cihaz Android’in son sürümüne güncellenir. Bu yüzden mobil cihaz pazarında oldukça önemli bir yere sahipler. Grubun amacı Android işletim sistemini Google’dan özgür kılarak kullanıcılara bir alternatif sunmak. Yani yine Android tabanlı bir telefonunuz olacak ama üzerinde Google’a ait hiçbir uygulama olmayacak. Grup bu konuda oldukça kararlı ve çalışmaları hızla devam ediyor.

  Eğer yeni bir akıllı telefon almak ve seçenekleri görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN