Alphabet ve Fitbit’ten ‘ofise sağlıklı dönüşe’ yönelik teknolojiler

0

Çalışanlarının tamamının 2021 ilk çeyreğine kadar ofise döneceğine inanan işverenlerin oranı yüzde 25. Bu kapsamda Alphabet, Fitbit gibi teknoloji şirketlerinden ilginç ve son derece inovatif adımlar geliyor…

Türkiye’de ofise dönüş stratejileri yönetim ofislerinin öne çıkan konu başlıkları arasında. Kimi şirket personelinin bir kısmını ofise çağırırken kimi şirket ise haftada 2 gün ofisten, 3 gün evden yani uzaktan çalışma şeklinde iş akışlarını ilerletiyor. Farklı stratejiler gündemde. Diğer yandan çalışanların tamamının ne zaman ofise döneceği sorusu da yanıtı merakla beklenenler arasında.

Bu kapsamda danışmanlık şirketi McKinsey, ABD merkezli 100 şirkete çalışanlarının ofislere ne zaman tamamen dönmesini beklediklerini sordu. 2020 dördüncü çeyreği yani Ekim-Kasım-Aralık döneminde sağlıklı bir şekilde ofise ‘tamamen dönüşün’ gerçekleşeceğine inanan şirket oranı yüzde 14’te kaldı. Beklentiler 2021’in ilk üç ayına işaret eden ilk çeyrekte yoğunlaşmış durumda, zira söz konusu şirketlerin yüzde 25’i çalışanlarının tamamının bu dönemde ofise döneceğine inanıyor. 2021 ikinci çeyreğine ilişkin beklenti yüzde 9, üçüncü ve dördüncü çeyreğine yani yıl sonuna yönelik beklenti ise yüzde 5. Herhangi bir fikri olmayan şirketlerin oranı ise yüzde 12 seviyesinde.

Koronavirüs salgını ABD’deki işverenler, çalışanlarının işe en iyi şekilde ne zaman ve nasıl geri dönebileceğini bulmaya çalışıyorlar. Bu yönde güçlü bir ‘dönüş’ stratejine duyulan ihtiyaç, inovatif bir dizi gelişmeyi de beraberinde getiriyor. Örneğin Google’ın çatı şirket durumunda olduğu Alphabet’in yaşam bilimleri bölümü Verily, çalışanlara koronavirüs testleri sağlamayı ve şirket yönetiminin verileri görmesini mümkün kılan uygulama tabanlı bir program başlattı. Program, çalışanlara tanısal burun çubuğu testi sağlayacak ve elde edilen veriler ışığında planlamalar yapılabilecek.

Ek olarak akıllı saat ve bileklikleri ile ülkemizde de popüler olan giyilebilir teknoloji üreticisi Fitbit, günlük sağlık kontrolüne olanak tanıyan yeni bir hizmet sunmaya hazırlanıyor. Sağlık verilerinin toplanması ve bunlar hakkında işverenlerin bilgi sahibi olması esas alınıyor.

Cevap bırakın