Alphabet 3. çeyrek raporunda YouTube reklam gelirleri dikkat çekiyor

0

2019’un üçüncü çeyreğinde 3,8 milyar dolar olan YouTube gelirleri, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 5 milyar dolara kadar yükseldi…

İlk kez Şubat ayında yayınlanan kazanç raporunda YouTube ve Bulut Hizmetleriyle ile ilgili bilgiler paylaşan Alphabet’in, üçüncü çeyrek kazanç raporunda YouTube reklam gelirleri ile dikkat çekiyor. Alphabet, Google’ın ‘çatı şirketi’ şeklinde tanımlanıyor.

Üçüncü çeyrekte 46,2 milyar dolarlık gelir elde eden Alphabet, hisse başına 16,40 dolar kar sağladı. Şirketin net kazancı ise 11,2 milyar dolar oldu. Üçüncü çeyrek kazanç raporlarının açıklanmasıyla beraber Alphabet hisseleri, yüzde 8,5 yükseldi.

YouTube gelirleri 5 milyar dolar oldu

2019’un üçüncü çeyreğinde 3,8 milyar dolar olan YouTube reklam gelirleri, bu çeyrekte 5 milyar dolara kadar yükselerek ciddi bir atılıma sahne oldu. Analistler, YouTube’un 3. çeyrekte 4,52 milyar dolar gelir elde edeceğini ön görmekte. Popüler video izleme platformu, bu gelir durumuyla beklentileri ötesine geçmeyi başardı.

Analistlerin, 3,31 milyar dolar toplam gelir ön görüsüne karşılık Google Bulut hizmetleri, 2019’da 2,4 milyar dolar olan gelirlerini 3,44 milyar dolara çıkardı. Google Bulut Hizmetleri’nin, 2020’nin 2. çeyreğinde 3 milyar dolar gelir elde ettiğini söylemekte fayda var.
Özetle 2020, Alphabet ve elbette Google açısından başarıların mali artılarla taçlandırıldığı bir yıl olmaya devam ediyor.

Cevap bırakın