Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAlphabet 2016 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

  Alphabet 2016 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

  google-alphabet

  Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yeni şirket yapılanması kapsamında Google, Alphabet adlı çatı şirketinin bir parçası halini almış ve geniş kapsamdaki teknoloji şirketinin alt başlıkları da farklı birimlere ayrılmıştı. Alphabet ismi ve logosu ile uzun süre konuşuldu. Bununla birlikte yapının finansal gidişatı da merakla bekleniyordu. Bu noktada 2016 yılı birinci çeyreğine dair Alphabet finansal göstergeleri kamuoyuyla paylaşıldı.

  Gelirler yükseldi

  Buna göre Alphabet, ilgili dönemi 20 milyar 250 milyon dolar gelirle kapattı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 gibi, son derece yüksek bir büyümeye işaret eden gelirlerin yanı sıra operasyonel karlılık da 5 milyar 350 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Yani karlılık anlamında da Alphabet’in geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 20 artış kaydettiği görüldü. Böylelikle şirket, çift haneli büyümesini sürdürürken bazı detaylar da paylaşıldı.

  alphabet

  10 bin yeni çalışan

  Alphabet büyümesinde ana aktörün mobil aramalar olduğu belirtildi. Ayrıca otomatik öğrenme ve yapay zeka alanındaki çalışmaların da meyvelerinin alınmaya devam edildiği ifade edildi. Google Play gelirlerinin 2 milyar doları geçtiği, YouTube’un da izleyici sayısının artmaya devam ettiği açılandı. Çalışan sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 10 bin daha arttığı da altı çizilen bilgiler arasında yer aldı.

  Google açısından tek sorun ise ‘Diğer Bahisler’ adını alan ve sürücüsüz otomobil, Google Fiber gibi çalışmaları bünyesinde barındıran birim. Bu noktada zarar açıklayan Alphabet, yine de bu alandaki çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini duyurdu.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN