Almanya’dan elektrikli araç alımlarına yüzde 50 teşvik

0

2030 senesine dek 10 milyon elektrikli aracı kullanıma sunmayı hedefleyen Alman iktidarı, elektrikli araç alımlarında sağladığı teşvik primine %50 zam yapacak.

Almanya, elektrikli araçlara geçiş alanında Çin ve ABD ile rekabet ediyor. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Almanya, elektrikli ve hibrit araç müşterilerine sağlanan teşvik primi fırsatını 2020’den sonra %50 artıracağını duyurdu.

Alman iktidarı, plug-in hybrid motorlu araç satın alan müşterilere 3 bin Euro, elektrikli otomobil satın alanlara ise 4 bin Euro teşvik sağlayacak.

Aslında bu hizmet, Haziran’da sona ermişti ancak elektrikli otomobillerin daha çok satılması için 2020 yılı bitene dek sürdürülmesi kararlaştırılmıştı.

Yapılan son düzenlemeyle beraber teşvik müddetinin 2025 senesine dek geçerli olduğu ilan edildi.

Bu düzenleme çerçevesinde hibrit araç alımı yapanlara sağlanan teşvik 4 bin 500 Euro’ya, tamamıyla elektrikli araç satın alan kullanıcılara sağlanan teşvik ise 6 bin euro’ya yükseltilmiş olacak. Primlerdeki bu yükselme, 40 bin Euro ve bundan daha düşük maaliyetli araçlara yönelik. Liste fiyatı 40 bin Euro’dan yüksek olan araçlarda teşvik oranının 5 bin Euro seviyesinde sunulacağı tahmin ediliyor. Teşviklerin %50’sini Alman hükümeti, kalan %50’sini ise otomobil şirketleri üstleniyor.

Alman îmalatçı Volkswagen’in tamamıyla elektrikli hatchback modeli ID.3 birkaç gün önce üretim bandında yerini aldı. 2020 senesinin ortalarında piyasaya sürüleceği tahmin edilen model, ilk olarak 30 bin Euro’dan satılacak. Elektrikli araç alımlarında sağlanan teşvik primi oranının yükseltilmesine dair yapılan bu düzenleme sayesinde, Almanya’da ID.3’e, 24 bin euro’dan başlayan maaliyetlerle sahip olunabilecek.

Alman hükümeti 2030 yılına kadar yollarda 10 milyon elektrikli araç görmek istiyor.

Cevap bırakın