Almanya elektrik araçlara teşvik verecek

0

Almanya’da elektrikli araç alırken uygulanan teşvikler tüketicileri cesaretlendirmek ve ekonomiyi canlandırmak için iki katına çıkarıldı. İşte detaylar…

Dünyada elektrikli araçlara en çok yatırım yapan ülkelerden biri olan Almanya’da satın alımlarda 9 bin Euro’ya kadar teşvik verileceği açıklandı. Başbakan Angela Merkel tarafından yapılan açıklamada pandemi salgını sonrası ekonomiyi canlandırmak için 130 milyar Euro tutarında dev bir paket duyurulmuştu. Bu pakette elektrikli araç alımında uygulanacak indirimler de yer alıyor.

Şu anda Almanya’da elektrikli araç alırken uygulanan teşvikler tüketicileri cesaretlendirmek ve ekonomiyi canlandırmak için iki katına çıkarıldı. Bu artış ile birlikte elektrikli araç satan alan tüketicilere 6 bin Euro indirim yapılacak. Bu indirimler tüketici ve satıcıya yansıtılmadan devlet tarafından karşılanacak.

Elektrik araç alanlara toplam 9 bin Euro indirim

Yeni teşvik paketi ile elektrikli araç alımında teşvik oranı iki katına çıkarılırken KDV oranı ise geçici olarak yüzde 19’dan 16’ya düşürüldü. Bu sayede elektrikli araç alımında uygulanacak toplam indirim tutarı 9 bin Euro’ya kadar çıkabilecek. Bu indirim oranları satış fiyatı 40 bin Euro’ya kadar olan araçlarda geçerli olurken daha yüksek fiyatlı araçlarda ise daha az indirim yapılacak. Yeni çıkacak Volkswagen ID.3 ve Peugeot e-208 gibi popüler elektrikli araçlar bu indirim teşviği kapsamında oldukça uygun fiyata satın alınabilecek.

Cevap bırakın