Alışveriş Şeklimizi Değiştirecek Teknolojiler

Gelecekte alış veriş deneyimimizi değiştirecek teknolojiler

0

      Perakende alışveriş alışkanlıklarının önümüzdeki 10 yıl içinde son 100 yıldan daha fazla değişeceğinden bahsediliyor. Bu değişimin baş aktörlerinden biriside tabi ki sektördeki teknolojik yenilikler. Önümüzdeki 10 yıl içinde alışveriş alışkınlıklarına dair ne varsa neredeyse tamamının değişeceğini söylemek yanlış olmayacak.

      Alışveriş mağazalarının sayısının azalmaya başlayacağını görmekle birlikte, alışveriş mağazaları tıpkı bir web sitesi gibi çalışmaya başlayacak. Aynı şekilde, web siteleri de daha çok bir mağaza görünümünde olacak.

      Aşağıda sıralayacağım yeni teknolojilerin, önümüzdeki 10 yıl içinde, alışveriş alışkanlıklarında köklü değişikliklere yol açacağını düşünüyorum.

Beacons

      Beacon, belli bir alanda düşük enerjili Bluetooth teknolojisi kullanarak, konum tabanlı iletişim kurma teknolojisidir. Bu teknolojide, mağaza önünde veya satış yapılan bir alanda, kısa mesafede sinyal yayan Beacon cihazları ile çevredeki akıllı telefon ya da saatlere mesajlar gönderilebilir.

     Bu teknoloji ile  AVM’de mağazaların yapmış olduğu kampanyalar hakkında, gerek mağaza içindeki müşterilere ve gerekse de mağaza önünden geçen potansiyel müşterilerin akıllı cihazlarına mesajlar gönderilebiliyor: Beacon teknolojisinin kullanım alanı oldukça fazla. Örneğin, evde bu teknolojiyi destekleyen ev aletlerini dışarıdan kontrol etme şansına sahip olunabiliyor. Beacon teknolojisi ile alışverişte barkodlar okunabildiği gibi, uçak ve otellerde chech-in’ler de yapılabiliyor. Bu teknoloji ile sipariş bile verilebiliyor. Beacon’ı geleceğin akıllı ev teknolojisinin bir parçası olarak da düşünebiliriz.

Yüz Tanıma Teknolojisi

      Günümüzde mağazalardan yapılan alışverişlerde kredi kartları yoğun şekilde kullanılıyor. Gelecekte, alışverişlerde kredi kartı yerine kullanılacak teknolojilerin başında, yüz tanıma sistemi geliyor. Bu teknoloji sayesinde, müşteri daha mağazadan içeri girer girmez tanınabilecek. Günümüzde bile bazı akıllı telefon üreticilerinin geliştirdiği cihazlarda yüz tanıma teknolojisi kullanılarak telefon kilidi açılabiliyor. Aynı zamanda, yine akıllı telefon üzerinden yüz tanıma ile bankacılık işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Yüz tanıma teknolojisi, sadece perakende işlemlerinde değil, güvenlikten müşteri deneyimine kadar birçok alanda kullanılmaya başlandı bile.

Robot Asistanlar

      Robot asistanlara bilim kurgu filmlerinde aşina olsak da, günümüzde kullanılmaya başladı bile. Robot garsonlardan tutunda hosteslere, güvenlik görevlilerine kadar geniş bir alanda kullanılıyorlar. Gelecekte daha yaygın olarak kullanılacak olan robot asistanları mağazalarda daha yoğun olarak göreceğiz. Bir mağazaya girip, robot asistan ile karşılaşmak ilk etapta biraz garip gelebilir fakat hazırlıklı olmakta yarar var. Belki de alışveriş keyfine farklı bir boyut katabilir.

Akıllı Aynalar

      Gelecekte, mağazalarda kullanılan geleneksel aynaların yerini, üzerinde artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojisi bileşenlerinin aynı anda kullanıldığı akıllı aynalar almaya başlayacak. Mağazaya alış veriş yapmaya gelen birisinin, almak istediği giysiyi bilgisayar ekranından seçip, boy aynasında üzerinde görmesi ve eğer varsa değişiklikleri yapıp sonucu anında yaşaması, eminim alışveriş deneyiminde çığır açacak yeniliklerin başında gelecek.

Otomatik Ödeme

      Bazılarının günümüzde de denemelerinin yapıldığı yeni ödeme teknolojileri, gelecekte kullanım oranlarını artıracak. Bu teknolojiler, akıllı telefon ve saatler aracılığı ile kullanılacak. Otomatik ödeme teknolojisinde herhangi bir market ya da mağazaya girildiğinde, akıllı telefon ya da saat’den kişi tanınarak, aldıklarının bedeli hesabından çekilecek. Örneğin, bir markete girip, ihtiyacınızı alıp, herhangi bir kasadan geçmeden direk dışarı çıkabileceksiniz.

Cevap bırakın