Alerji ve astımı olanlar için ev temizliği

0

Alerji ve astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için kritik mevsim başladı. İlkbahar aylarında bitki polenlerinin rüzgarla dağılması; aksırık, burunda kaşıntı, gözlerde kaşınma ve sulanma gibi alerjik bulguları tetikliyor. Özellikle bu rahatsızlıklara sahipseniz ev temizliği de bir kabusa dönüşebilir. Bu noktada alerji ve astım hastaları için özel tasarlanmış ürünler imdadınıza yetişiyor.

Alerji ve astım hastaları için ev temizliği kabusa dönüşüyor

Alerji ve astım hastaları için ev temizliği oldukça önemlidir. Temizlik sırasında ağır kokulara, toza, evcil hayvan tüylerine, kimyasallara ve deterjanlara karşı hassasiyet gösterebilirler. Bu yüzden temizlik işlemi uygulanırken doğru süpürge seçimi önemlidir ve ağır kimyasal deterjanlar kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Her ne kadar firmalar bu konuda son derece iyi ürünler geliştirse de bu konuda her zaman tüketici beklentilerinin ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ürün tavsiyelerimi oluştururken alerji problemi olan, UNITS Kariyer Akademisi Kurucular Kurulu Başkanı Merve Akman’dan bilgi aldım.

Merve Akman, alerjisi olanların yaşadığı sıkıntıları ve ev temizliği ile ilgili deneyimlerini paylaşıyor: “Bilişim, Sağlık, Kariyer ve E-Ticaret ile ilgili firma sahibi ve ortaklığı yaptığım projelerimde, yoğun İstanbul günlerinin üzerine astım ve alerjiyi bir arada yaşayan biri olarak tüm alerjisi olan bireyler gibi bahar ayları ve temizlik günleri hayatımızın en çekilmez günleri olabiliyor.

1987 doğumlu biri olarak söyleyebilirim ki normal insan ömrü düşünüldüğünde hayatımın ilk çeyreği neye alerjimin olduğunu bulmak ve doktor doktor dolaşmak ile geçti. Kısıtlı imkanlar, bilinçsiz toplum ve tecrübesiz doktorların ellerinde kullanmadığım ilaç ve ürün kalmadı.

İzmir’liyim ve İstanbul’a geldiğim yıl bahar ayında şiddetli bir nöbet geçirmem üzerine İstanbul Çapa Hastanesi’nde yer alan Yama Testi’ni yaptırmaya karar verdim ki her alerjisi olanın yaptırmasını tavsiye ederim. Çok talep olduğundan minumum 1 ay sonraya randevu alabildiğinizi göz önüne alarak planınızı yapmanız zaman kaybı yaşamamanız adına faydalı olacaktır. Neye alerjiniz olarak duğunu, alerjinizin hangi dönemlerde yoğunlaşıp, durulacağı hakkında detaylı bilgi vermesi yaşam kaliteniz açısından önem arz ediyor.

Alerji denildiğinde ilk akla öksürük gelmekte olduğundan toza alerjisi olan biri olarak toz kalkmaması adına evde sulu süpürgeleri tavsiye ediyorum. Tavsiye olarak kullandığım Arnica Bora 4000 ürününü önerebilirim. Çamaşır deterjanların en hassas olduğum ikinci segmentte yer almakta. Tavsiye olarak uzun süre maksimum hijyen sağlayan bir ürün tavsiye edebilirim.

Sağlık sektöründe çalışan biri olarak en önemli alerjim pudralı eldivenler olup, önlem alınmazsa egzema hastalığına kadar yol açabiliyor. Bu konuda da önleminizi alıp pudrasız eldiven ile birlikte antiseptik yara iyileştirici krem kullanabilirsiniz.

Gıda alanında ise karabiber, uzun süre kullanılan atılmayan kızartma yağları gibi alerjilerim olmakla beraber daha saymadığım birçok alerji reaksiyonları iklimsel sorunlar ve organik olmayan ürünlerin kullanımı sebebi ile geleceği tehdit altına almaya devam ettiğinden, tedbiri elden bırakmadan kontrol altında tutmamız, kaliteli bir yaşam sürmemiz adına ailemiz ve sevdiklerimiz için önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır.

Ev temizliğine yardımcı ürünler


Dyson Cinetic

Evlerimizdeki havada bol miktarda alerjen bulunur. İlkbahar aylarında camların açılması ile birlikte bu alerjenlere polenlerde eklenir. Nüfus bakımından kalabalık olan şehirlerde ise yılın her ayı cam açar açmaz adeta evinize toz ve akarlar hücum ederler. Çoğu alerjen, tıpkı toz akarları gibi ve bu akarların atıkları gibi evinizde ürer. Alerjisi olanlar için özellikle bahar ayları bu konuda sıkıntılı geçebilir. Dyson elektrikli süpürgeleri bu konuda alerjisi olanların imdadına yetişiyor. Dyson mikrobiyologları İngiltere Malmesbury’de yer alan merkezde bakteri ve alerjenler üzerinde çalışıyor. Mikrobiyologların bu araştırmaları, hijyenik ve anti alerjik teknolojilerin yaratılmasına yardımcı oluyor. Bu grupta yer alan ürünler, daha temiz hava çıkışı sağlıyor ve alerji şikayeti olanlar için oldukça uygun. Keza siz evi süpürürken makineye giren tozun, araba egzosundan çıkar gibi eve yayılması normal şartlarda da onayladığımız birşey değil. Süpürgeler, İngiliz Alerji Federasyonu (British Allergy Foundation- BAF) ve Allergie Suisse onayına sahiptir. BAF sertifikası alerji rahatsızlığı olan kişilerin yaşadıkları ortamda bulunan alerjenleri temizleyen, engelleyen ve azaltan ürünlere veriliyor. Allergie Suisse ise anti – alerjik süpürgelerin nasıl çalışması gerektiğine dair kriterlere sahip olan bir sertifika. Bu onayı alabilmek için süpürgenin sabit emiş gücüne, etkin toz ayrıştırma ve etkinliğinin kaybetmeme gibi özelliklere sahip olması gerekiyor. Elektrik süpürgesinden maksimum verim alabilmek ve dip köşe temizlik için alerji ve astım hastaları için özel olarak tasarlanmış temizlik başlıkları da mevcut. Bu başlıkları kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz daha temiz ve hijyenik bir eviniz olabilir.

Electrolux UltraCaptic Serisi

Alerji problemi olanların en büyük sorunlarından biri ev temizliğidir. Temizlik sırasında toza temas etmemek ve süpürme sırasında süpürgeden çıkan tozlara maruz kalmamak gerekir. Multi Turbo Cyclone teknolojisi ile tozu havadan ayrıştıran Electrolux UltraCaptic serisi elektrikli süpürgeleri süpürme sırasında dışarıya toz değil, temiz hava çıkışı sağlıyor. Seri şu modellerden oluşuyor: Deluxe ZUCDELUXETR, Animal+ ZUCANIMATR ve HardFloor ZUCHARDFTR.

Electrolux UltraCaptic serisi, en küçük toz partiküllerini bile yakalayan uzun ömürlü hijyenik Allergy Plus™ alerji filtresine sahip. Bu filtre gerçek anlamda temizlik isteyenler ve alerjisi olanların imdadına yetişiyor. Allergy Plus™ filtre 5 yıla kadar dayanıklı ve kullanım süresi dolduğunda değiştirilmesi de kolay. Bu sayede uzun bir süre süpürgenizi kullanabiliyorsunuz.

Electrolux UltraCaptic torbasız elektrikli süpürgeleri ile temizlik sonrası makineyi de temizleme derdi ortadan kalkıyor. Keza alerjisi olanların toza temas etmemesi bakımından bu ayrıntı oldukça önemli. Compact & Go çözümü tozu sıkıştırarak daha temiz ve daha kolay şekilde boşaltma imkanı sunuyor. Temizlik yaptıktan sonra size sadece toz haznesini çöpe dökmek kalıyor.

Cevap bırakın