Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAlan adı taşınmasında püf noktalar

  Alan adı taşınmasında püf noktalar

  gorsel21

  Aslında alan adını taşımak pek yaygın yapılan bir işlem değildir. Alan adı farklı bir yerden, barındırma hizmeti başka bir yerden alınsa bile web siteniz IP yönlendirmelerle sorunsuz çalışılabilir. Fakat bir gün web sitenizi farklı bir servis sağlayıcısının web sunucusuna taşımanız gerekebilir. Eğer her hizmet aldığım servisi tek bir yerden takip edeyim bahanesiyle alan adınızı da yeni servis sağlayıcınıza taşımak isterseniz sorun yaşamamak için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yapacağınız en ufak yanlış web sitenizin alan adı taşıması süresince yayın yapamamasına neden olabileceği gibi sıkıntı olabilecek uzayan süreçlerle de karşılaşabilirsiniz.

  Alan Adı Taşıma İşleminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Öncelikle hemen belirtelim ki; ICANN kurallarına göre son iki ay (60) gün içinde yeni yapılan kayıt veya taşıması  yapılmış alan adları taşınamaz. Bu bilgiyi verdikten sonra gelelim adım adım neler yapılacağına.

  – Hizmet aldığınız servis sağlayıcı üzerindeki hizmet sürenizin henüz dolmamış olmasına dikkat edin. Özellikle alan adı taşımada işlemlerin tamamlanabilmesi için bir haftalık bir süre gerekeceğini unutmayın.

   – Taşıma işleminin başlayabilmesi için öncesinde alan adının “Regıitrar Lock”ı yani bir çeşit kayıt kilidi alan adı sorumlusu tarafından kaldırılmalıdır. Alan adınızın kilitli olması birilerinin sizin izniniz olmadan taşıma yapmalarını engelemek içindir. Bir alan adını tescil ettiğinizde genelde kendiliğinden kilitlenecektir ama kilitli değilse bile özellikle izniniz dışında bir taşıma gerçekleşmemesi için her zaman kilitlemeniz tavsiye edilir.

  – İşlem başladıktan sonra alan adının sahibinin kayıtlı e-posta hesabına bir onay e-postası gönderilir. Onay verebilmeniz ve işlemlerin devam edebilmesi için e-postadaki onay bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.. Kilit olayının dışında diğer bir güvenlik önlemi olarak EPP kodu yani transfer onay kodu kullanılır. Transfer isteğinde bulunan kişi isteği sırasında EPP kodunu ilgili alana girmek zorundadır. Alan adının kayıtlı olduğu yerden bu kodu ya müşteri panelini kullanarak kendiniz alırsınız ya da firma bu kodu size verir.

  – Profesyonel iş yapan servis sağlayıcıların büyük bir bölümünde hem kilit hem de EPP kodu müşteri tarafından çevrimiçi olarak bir menü yardımıyla yönetilmektedir.

  – Alan adınızın kesin olarak taşınabilmesi için alan adınızın kayıtlı bilgilerindeki yönetici e-posta adresine gelen mesajı mutlaka onaylamanız gerekecektir.

  – Alan adının sahibi kendisine gönderilen mesajdaki onay işlemini sağladıktan ortalama 7 gün gibi bir sürede taşıma işlemi tamamlanır.

  – Alan adınızı yeni servis sağlayıcınıza taşıdıktan sonra alan adınızın kayıt bilgileri yeni sisteme boş alanlar olarak geçebilir. Bu konuya dikkat ederek yeni müşteri panelinizden bu alanlara güncel bilgilerinizi kayıt edebilirsiniz.

  Barındırma Tarafında Yapılması Gerekenler

  – Öncelikle eski servis aldığınız yerde yayınlanan tüm dosyalarınızın sağlıklı bir yedeğini almış olmanız gerekiyor. Daha sonra alınan bu yedeklerini yeni hizmet almaya başladığınız web sunucusuna aktararak düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edin.

  – Alan adı transferi gerçekleştikten sonra yeni web sunucunuzu tanıtmak için transfer edilen yerdeki alan adı yönetim panelinden yeni barındırma bilgilerinizin NS adreslerini ve gerekli bilgileri güncelleyerek web sitenizin yayınına yeni sunucunuzdan devam edebilirsiniz.

  – Son olarak da tüm işlemler bittikten sonra gerekli kontrollerinizi yaparak eski servis sağlayıcınıza aldığınız hizmet hesabını kapatmasını söyleyebilirsiniz.

  Özetlersek, alan adı transferi işi ilk defa yapacaklar için biraz sıkıntılı ve biraz da süreçlerin uzunluğundan dolayı stressli bir süreç. Nadir de olsa bazen hizmet aldığınız eski firmanız size yardımcı olmak yerine süreçleri yavaşlatarak ticari bir duygusallıkla sizin başka bir yere gitmenizi engellemeye çalışabilirler. Yukarıda belirttiğim adımları tek tek takip ederek işi kuralına göre yaparsanız taşıma işlemi ortalama bir haftada sorunsuz olarak gerçekleşecektir.

   

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN