Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar

Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar 2020 listesinde, farklı bütçelere uygun modelleri sıraladık!

0

Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar listemizde, hem tasarım hem de fiyat olarak birbirlerinden farklı en iyi modelleri sıraladık. Ancak dilerseniz, modellere geçmeden önce son dönemde oldukça popüler olan ANC özelliğinin ne olduğunu anlatalım.

Aktif Gürültü Engelleme nedir?

ANC olarak kısaltılan bu özellik, müzik dinlemiyor olsanız dahi ortam sesinin kesilmesini sağlıyor. Bu sayede uçak ve diğer toplu taşıma araçları ile gürültünün fazla olduğu yerlerde “kafa dinlemek” isteyenler için konfor sağlanmış oluyor.

Kulaklık bunu içerisinde yer alan küçük mikrofonlar yardımıyla yapıyor. Mikrofon, ortam sesini analiz ediyor ve ne çeşit ses frekanslarının üretildiğini belirliyor. Daha sonra bu frekanslara karşıt ses frekansları üreterek ortam sesini kesiyor.

Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar

JBL Tune 600BTNC

Son dönemde ses ürünleriyle başarılı işler ortaya koyan JBL markasının Tune 600BTNC modeli, fiyat performans kategorisinde kendisini gösteren bir model. Zira 600 TL’lik satış fiyatıyla ANC özelliğini bulunduruyor olması bunun en güzel kanıtı. Ancak tabii ki ANC performansı konusunda yine listemizde yer alan ve 1500 – 2000 TL fiyat bandında olan modellere göre bu özelliğin daha zayıf olduğunu belirtmek gerek.

Philips PH805

 

Katlanan yapısı, ANC özelliği ve 30 saat pil süresi gibi özellikleriyle öne çıkan model, 1399 TL’lik satış fiyatıyla satılıyor. Aslında “premium” segment için bu fiyatın da rekabetçi olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Aktif gürültü engelleme özelliği ise gayet iyi çalışıyor diyebiliriz. Bu özelliği kulaklığın yan bölümündeki dokunmatik yüzeye bir kere basarak aktif ediyorsunuz. Bu şekilde ANC açık, ANC kapalı ve ortam sesi olmak üzere üç farklı modda geçiş yapılabiliyor. Ortam sesi modu, çevrenizdeki sesleri duymanız gereken özel anlarda kullanabilmeniz adına geliştirilmiş.

Apple AirPods Pro

AirDots ailesinin şu anda özellikleri ve fiyatıyla en tepede yer alan üyesi AirPods Pro, farklılaştırılan tasarımı ve ANC özelliğiyle öne çıkıyor.

Bu sefer silikon uç kullanan model, kutu içeriğinden çıkan uçlarla birlikte üç farklı boyutta seçenek sunuyor. Uygulama ile birlikte kulaklığınızın size uygun durumda olup olmadığını kontrol edebiliyor ve gerekirse değişiklik yaparak konforunuzun artmasını sağlayabiliyorsunuz. ANC tarafında ise, kullanılan iki mikrofon sayesinde başarılı bir gürültü engelleme sunuluyor.

Huawei FreeBuds 3

Tam kablosuz kulaklık pazarına iddialı bir giriş yapan Huawei, FreeBuds 3 modeliyle birlikte ANC özelliğini sunmaya başladı. Ancak bu özelliğin Android modellerde çalıştığını, Apple’ın SDK paylaşmaması sebebiyle iOS ekosistemine sunulamadığını belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca şirket, AILife uygulaması üzerinden ANC özelliğini kontrol imkanı da sunuyor. Çevrenizde yer alan seslere göre uygulama üzerinden bir tekerlek yardımıyla, sesin daha iyi bir şekilde kesilmesi için ayar yapabiliyorsunuz.

SONY WH-1000XM3

Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar

Bu alanda en iyi modellerden biri olan 1000HM3 modeli ile, ANC’yi açtığınızda ortam sesi neredeyse tamamiyle kesiliyor ve mutlak bir sessizlikte buluyorsunuz kendinizi. Tabii ki cihazın mevcut sürücülerinin kalitesiyle, müzik dinlemek de hayli keyifli oluyor. Ayrıca Google Asistan ve Alexa sesli asistanlarını da yine kulaklık üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Bose 700

Aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip en iyi kulaklıklar

Kulaklık sektörünün en “premium” markalarından biri olan Bose’nin 700 kod adlı kulaklığı, her ne kadar 4000 TL’ye ulaşan bir fiyata sahip olmasına karşın hem tasarım hem de performans olarak bambaşka bir seviyede. Siri, Alexa veya Google Asistan desteğine sahip üründe 20 saate varan bir pil ömrü bulunuyor. Gürültü engelleme konusunda ise 11 farklı mod sunulmuş. Bu sayede Huawei’ye benzer olarak gürültü engellemenin seviyesi sizin kontrolünüzde oluyor.

Bu kulaklığı özel yapan bir diğer detay ise AR (Agumented Reality) teknolojisinin bu sefer bir ses ürününde kullanılmış olması. Bu sayede, hareket sensörlerinin algıladığı kafa ve vücut hareketleriyle birlikte destekli uygulamalarda farklı özellikler kullanıcılara sunuluyor.

Cevap bırakın