Aksiyon kamerası seçimi nasıl yapılır?

0

aksiyon_kamera_04

Bu yazımda sayıları her geçen gün artan aksiyon kameralarının seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyorum.

Aksiyon kamerası son birkaç yıldır hayatımızda olan bir kavram. Bu özel kameralar sayesinde sörf, tırmanma, dağcılık, trekking, paraşütle atlama ve benzeri aksiyon sporlarını yaparken bu anları kayıt altına almak herkes için mümkün hale geldi. Aksiyon kameraları öncesinde bu anları kayıt altına almak mümkündü fakat pahalı ve özel ekipmanlar gerektiğinden herkesin yapabildiği bir etkinlik değildi.

Soğuk, sıcak, sulu ve susuz her türlü ortamda kullanılabilen aksiyon kameralarının gelişmesiyle birlikte farklı özellikler sunan modelleri de görülmeye başlandı. Günümüzde kendinden su geçirmeyen, 4K video kayıt yapabilen, üzerinde GPS yani konum belirleme özelliği bulunan sürümlerine kadar birçok farklı modeli satın alınabiliyor. Fiyatları ise 150 TL civarından başlayan aksiyon kameralarında şimdilik üst sınır 2150 TL civarında.

Yaz aylarına doğru hızla ilerlediğimiz bu günlerde bir aksiyon kamerası almayı planlıyor ama kafanız biraz karışıksa gelin size biraz yardım edeyim. İşte bu yazıda aksiyon kamerası seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyorum.

aksiyon_kamera_02

Seçimi nasıl yapacağız?

Aslına başka bir ürün alırken kullandığımız yöntemin aynısı aksiyon kameraları için de geçerli: İhtiyaçları belirlemek. Bu cihazı ağırlıklı olarak nerede kullanacağız, hangi sporları yapıyoruz, ne tür beklentilerimiz var, 4K’ya ihtiyacımız var mı? ve benzeri soruların yanıtları bizi doğru ürüne yöneltecektir.

Beklenti ve ihtiyaçlar doğru belirlendiği zaman doğru ürünü seçme şansı da aynı oranda artacaktır. Örneğin 4K video çözünürlüğüne ihtiyacı olmayan birinin ısrarla bu tarz bir ürün alması gerekli değildir. Tam tersi bir açıdan bakacak olursak paraşütle atlama yapan birinin de ucuz bir aksiyon kamerası alması işini görmesi açısından yeterli olmayacaktır.

Sualtında çekim yapmak isteyen bir kullanıcı gerekli aksesuarlara sahip bir ürün almalıdır. Aksiyon kamerasını bir iki metrenin dışında sualtında kullanmayacak bir kullanıcının 50 metre derinlikte bile kullanılabilen bir model almasına gerek yoktur.

Bu ve benzeri örnekler artırılabilir. Aksiyon kamerasını nerede ve nasıl kullanacağınız seçim açısından önemli bir kriter. Bunu unutmayın.

Aksesuar desteği

Bir aksiyon kamerası sadece sıradan bir ürün değildir. Onu zaman zaman kaskınıza, bisikletinize, motosikletinize, arabanıza, elinize, kafanıza, vücudunuza ya da farklı bir yere bağlama ihtiyacı duyacaksınız. İşte bu gibi durumlar için aksesuarlarının olup olmadığını satın almadan önce araştırmanızı öneririm. Cihazı aldıktan sonra ‘ama bunun otomobil aparatı yokmuş’ diye üzülmek bir fayda sağlamaz. O bakımdan bu tarz bir ürünü satın almadan önce aksesuar desteğinin olup olmadığını, kullanacağınız ortamlar için uygun aksesuarlarının olup olmadığını mutlaka araştırın. Sonra çok üzülürsünüz.

aksiyon_kamera_03

Servis, yedek parça vs.

Genelde çok bozulan cihazlar olmasa da Türkiye’de kurulu bir servis, yedek parça ağının olması da önemli bir etkendir. Örneğin pili bittiğinde yeni pil almak, olası bir sorunda servis desteği ile tamir imkanı gibi seçenekler tercih noktasında önemli bir etken olabilir.

Kutu içeriği

İlginç bir detay ama kutudan çıkan aksesuar ve aparatlar da aksiyon kamerası tercihinde önemli bir etken olabiliyor. Örneğin Çin’den gelen bazı ürünlerde kutudan neredeyse her türlü aksesuarın çıktığını görüyoruz. Bu tarz bir kutu içeriği farklı aksesuar arama ve bulma sıkıntısını da bir nebze olsun ortadan kaldırdığı için tercih anlamında fayda sağlayacaktır.

aksiyon_kamera_01

Ekranlı modeller de tercih edilebilir

Bazı aksiyon kameralarında bütünleşik olarak ekran da bulunuyor. Bu özellik sizin için önemliyse bu tarz bir ürünü tercih edebilirsiniz. Ben kişisel olarak ekranlı aksiyon kameralarını tercih etmeye çalışıyorum. Genelde aksiyon kameralarında ekran bulunmaz. Aksiyon kamerasının kadrajını Wi-Fi yardımı ile telefon üzerinden görebilirsiniz. Bu çoğu zaman işe yarasa da her durumda pratik olmaz. Bu bakımdan küçük de olsa ekranı olan bir cihaz tercih etmeniz fayda sağlayacaktır. Fakat bu biraz kişisel bir beklenti. Ekran herkes için olmazsa olmaz bir özellik değil. Bunu belirteyim.

aksiyon_kamera_06

Son olarak Türkiye’de satılan aksiyon kameralarını MediaMarkt’ın şu sayfasında da görebilirsiniz. En azından aklınızda olsun.

Aksiyon kamerası seçmek de kendi içinde karmaşık süreçler içeren bir konu. Elimden geldiğince bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Konuyla ilgili sormak istediğiniz soru olursa aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Her soruya yanıt vermeye çalışıyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın