Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraAksiyon kamerası ile canlı yayın dönemi

  Aksiyon kamerası ile canlı yayın dönemi

  aksiyon_kamerasi_02

  Son iki yıldır popüler olan canlı yayın günümüzde birçok sosyal ağın sunduğu ve desteklediği bir özellik haline geldi. Twitter, Facebook, YouTube, YouNow, Twitch, Ustream gibi sosyal ağlar üzerinden canlı yayın yapılabiliyor. Bu canlı yayınlar mobil cihazlar yardımı ile yapılabildiği gibi (telefon ve tablet) bilgisayar yardımı ile de gerçekleştirilebilir.

  Öte yandan popülariteleri giderek artan aksiyon kameraları da bu canlı yayınlar için kullanılabiliyor. Ancak bu özellik her model ve her sosyal ağ için kullanılamıyor. Belli sosyal ağlar, belli aksiyon kameralarını kullanmaya izin veriyor. Bunun dışında kalanlar için ‘şimdilik’ aksiyon kameraları üzerinden canlı yayın hizmeti sunmuyor.

  Neden aksiyon kamerası?

  Bu sorunun cevabı biraz soruda gizli. Bir aksiyonun ortasından canlı yayın yapmak çok eğlenceli ve takipçiler açısından ilgi çekici bir olay. Düşünün Rize’de rafting yapıyorsunuz ve bunu canlı olarak takipçilerinizle paylaşıyorsunuz. Güzel bir canlı yayın olurdu bu. Ya da bir motosiklet yarışındasınız. Yine bir canlı yayın yapıyorsunuz. İşte bunlar hep aksiyon kameraları sayesinde yapılabilecek etkinlikler. Yukarıda verdiğim örnekler telefonla da yapılabilir ancak telefonların hassas yapıları göz önüne alındığında bu tarz aksiyonlu ortamlarda kullanılmalarının zor olduğu ortaya çıkar. Kullanılabilse bile pratik olmaktan uzak olduklarından çoğu zaman tercih edilmezler.

  Bu yüzden aksiyon kameralarının bu tarz kullanımı da giderek artıyor.

  aksiyon_kamerasi01

  Hangi sosyal ağlar neyi destekliyor?

  Twitter üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunan Periscope, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile GoPro aksiyon kameraları üzerinden canlı yayın yapılabileceğini duyurdu. Periscope’un bu özelliği şimdilik sadece GoPro Hero 4 Silver ve Black sürümleri tarafından ve yalnızca iOS işletim sistemine sahip iPhone 5S, 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus modelleri tarafından destekleniyor. GoPro’nun bu özelliğini nasıl kullanabileceğinizi buradaki linkten görebilirsiniz (İngilizce). Uyumlu cihazlarla bu özelliği kullanabilirsiniz.

  GoPro aynı zamanda bir diğer canlı yayın platformu olan Livestream üzerinden de benzer şekilde kullanılabiliyor.

  Bir diğer aksiyon kamerası desteği sunan sosyal ağ ise Ustream. Özellikle ABD’de çok popüler olan canlı yayın uygulaması Ustream. Bu sosyal ağı da aksiyon kameraları üzerinden kullanabiliyorsunuz. Bu sosyal ağ ise Sony’nin bazı modellerini destekliyor. Bu modellerden birine sahip olanlar Ustream’i aksiyon kamerası ile kullanabiliyorlar. Bu konudaki detaylı bilgiyi de buradaki linkten görebilirsiniz.

  HTC’nin RE ismini verdiği kamerasını da benzer bir şekilde kullanabiliyorsunuz. RE YouTube üzerinden canlı yayın yapabilme özelliğine sahip. Bunun için bir telefon ve bu telefonu kurulan uygulama ile bir adet RE aksiyon kamerasına ihtiyaç var. Bunları temin ettikten sonra siz de RE ile YouTube üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz.

  Özellikle aksiyon sporlarıyla ilgilenenler için aksiyon kameraları üzerinden canlı yayın gerçekten de faydalı bir çözüm sunuyor. Özellikle zor şartlar altında oldukça iyi işler çıkarabilen aksiyon kameraları canlı yayın için güzel bir çözüm. Bir gün lazım olabilecek bu çözümü bir kenara not alın. Zamanı geldiğinde kullanırsınız.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN