Aksiyon kameralarında 4K devri

0

Bundan iki sene öncesine kadar hâkim çözünürlük olan Full HD, artık aksiyon kameralarındaki yerini 4K’ya bıraktı. Bu değişim beraberinde avantajları ve dezavantajları getirdi.

aksiyon kamerasi

Örneğin kayıt edeceğiniz görüntülerin detayları artarken, daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü 4K çözünürlük Full HD’den 4 kat daha yüksek. Bu cihazlardaki işlemci kullanımını da artırarak pil ömrünün biraz azalmasına da sebep oluyor. Şunu da unutmadan söyleyeyim; spor çekimi gibi her karenin önemli olduğu anlarda saniyede 30 kare sizi kesmeyebilir, bu sebeple model seçerken buna önem vermelisiniz.

Sony FDR-X3000R

Sony’nin en yeni 4K action kamerası, şirketin ‘premium’ seviyedeki kameralarından gelen bazı özellikler taşıyor. Bunların başında Zeiss geniş açı lensler, yeni bir 8,2 MP’lik Exmor R CMOS algılayıcı ve Sony BIONZ R video işlemcisi bulunuyor. Özellikle sonuncusu, 4K görüntü kalitesini olumlu etkiliyor.

Sony X3000R

Sony’nin Balanced Optical SteadyShot adlı görüntü sabitleme özelliği de hareket hâlindeki çekimleri problem olmaktan çıkarıyor. Bunun yanında, bileğinize takarak uzaktan kumanda etmenizi ve çekimi görmenizi sağlayan Live-View Remote gibi aksesuarları da mevcut.

GoPro HERO5 Black

HERO geri döndü! GoPro’nun yeni HERO5 Black modeli öncüllerine göre daha iyi ve daha sağlam. Dış kaplama olmadan, suyun altında 10 metre derinliğe kadar kullanılabilen cihazdaki yenilikler ise şöyle: 4K çözünürlükte, saniyede 30 kare video çekimi, elektronik görüntü sabitleme, 12 MP RAW veya JPG fotoğraf çekimi.

gopro hero 5 black session

Cihaza 2 inçlik dokunmatik ekranın da eklenmesi seçeneklere ulaşmayı kolaylaştırırken, sesli komut desteği ise cihazı daha da pratik yapmış. Coğrafi konum ve konum takip özellikleri de GPS sayesinde gerçekleşiyor.

Nikon KeyMission 170

Nikon’un daha önce piyasaya çıkardığı KeyMission 360 ve KeyMission 80, aksiyon kamerası denince bir durup düşünülesi cihazlar, fakat KeyMission 170, doğrudan aksiyon kamerası pazarının lideri GoPro’nun tahtına oynuyor.

nikon keymission 170

GoPro HERO5 Black modelinin bazı sıkı özelliklerine sahip olmasa da, 170 derece geniş açılı 4K lens, elektronik titreşim azaltma, saniyede 30 kare hız ve suyun altında dış kaplamasız 10 metreye kadar kullanılabilme özellikleriye yarışta kendine iddialı bir yer ediniyor.

Ricoh WG-M2

Aksiyon kameralarında çok iddialı olmasa da, Ricoh, bu ürünü ile diğer üreticilerin düzeyine gelmiş durumda. Saniyede 30 kare hızında 4K video çeken ilk Ricoh dijital fotoğraf makinesi olan WG-M2, geniş açılı 204 derecelik lensiyle dikkat çekiyor. Cihazın üst kısmındaki LCD ekranı, basit düzenleme işlemlerinin yapılmasını sağlıyor.

ricoh wg-m2

Örneğin çektiğiniz uzun bir videonun bir parçasını keserek ayırabilmeniz mümkün. Bir önceki model olan ve Full HD çözünürlüklü WG-M1 gibi, WG-M2 de sağlam bir yapıya sahip. Kasa olmaksızın, suyun altında, 20 metre derinliğe kadar kullanılabilen kamera, 2 metreye kadar yükseklikten düşmelere karşı da dayanıklı.

Olympus Stylus Tough TG-Tracker

Uzun yıllardır sağlam kameralar konusunda uzmanlaşan Olympus, TG-Tracker ile aksiyon kamerası deryasına da daldı. Saniyede 30 kare hızında 4K çekim yapan cihazdaki TruePic VII işlemcisi, aslında nispeten ufak algılayıcının çektiklerini 4K’ya yükseltiyor. Aynı durum 8 MP’lik fotoğraflar için de geçerli. Ancak TG-Tracker’ın asıl farkı, görüntülerin yanı sıra, konum, yükseklik, derinlik (su altında), ısı, yönelim ve ivme gibi verileri de kaydetmesi.

olympus

Cihaz suyun 30 metre altına kadar korumasız kullanılabilirken, 2,1 metreden düşmeye, 100 kg’a kadar darbeye ve -10°C’ye kadar soğuğa dayanabiliyor. Döndürülebilen 1,5 inçlik LCD ekranı ve özellikle su altı çekimlerinde fayda sağlayan bir dahilî feneri mevcut. Hareketli anlarda da elektronik görüntü sabitleme devreye giriyor.

 

Cevap bırakın