Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraAksiyon Kameraları ile hayatın adrenalin dolu tarafı ile tanışın

  Aksiyon Kameraları ile hayatın adrenalin dolu tarafı ile tanışın

  Hayatı ve anıları kaydetmek için kullandığımız kameralar sessiz bir evrim içinde. Kasete kaydeten kameralardan tamamen dijitale geçişi hızlı bir şekilde gerçekleştirmemize rağmen asıl mesela hayatın içinde yer alan tozu, toprağı, suyu, aksiyonu ve macerayı kaydetmek. 80’ler ve 90’larda elinde kocaman bir kamerayla doğum günü kaydetmek yerine bugün bungie jumping yaparken ya da paraşütle dağların yamaçlarından süzülürken ihtiyaç duyuyoruz kameralara. Biz de her türlü aksiyona gelen önemli kameraları sizler için inceledik.

  Gopro-Hero4-Black

  GoPro Hero4
  GoPro markası adeta bu alanda öncü konumunda. Yıllardır birçok çekim projesinde GoPro kamerası kullanılıyor. Özellikle otomobil yarışlarında kaskın üzerine yerleşen GoPro, daha önce olmadığı kadar gerçekçi bir şekilde adrenalinli ortamı görüntülüyor. Yeni GoPro’nun modeli Hero4. Kameranın en büyük gelişmesi aslında işlemcisinde. Bir önceki modele göre yaklaşık iki kat hızlanan işlemci artık 4K çekimlerle baş edebiliyor. 4K’da 30FPS kayıt yapan Hero4, FullHD’de 120 FPS’ye kadar çıkabiliyor. Hero4’a gece çekimi özelliği eklenmiş. Önceki modelde de gece çekimi mevcuttu ancak artık daha yüksek ISO değerlerine ulaşmak mümkün. Özetlemek gerekirse karanlıkta meydana gelen yüksek ISO kaynaklı gren denilen kirlilik daha az. Wi-Fi ve blueetooth özelliği ise Hero4’un en önemli yeniliği. Artık tüm kontrolleri akıllı telefona yüklediğiniz yazılımla gerçekleştirebiliyorsunuz. Cihazın kendi ağına bağlanan telefonuz kontrolü tam olarak ele geçiriyor. Bu da doğal olarak kullanım alanlarınızı daha önce hiç olmadığı kadar geliştiriyor. Tabii uzun kamera kayıtlarını gerçek zamanlı izlemek de yapacağınız iş için sizi daha iyi yöneltiyor. GoPro markası ilginç bir ayrıma da gitmiş. Eğer ürünün Silver modelini alırsanız dokunmatik ekrana sahip oluyorsunuz. Aksiyonun hemen ardında veya öncesinde Hero4 Silver’ı elinize aldığınızda dokunmatik ekranla ayarlarda eskisine göre daha rahat gezinebiliyorsunuz. Silver model daha düşük fiyatta satılıyor, ekran nedeniyle pili daha çabuk bitiyor. Silver’ın kamera değerleri biraz daha düşük. Dolayısıyla dokunmatik ekrana sahip olmayan Hero4 daha profesyonellerin tercih etmesi gereken bir model. Son olarak Hero4’un su geçirmemesi için harici satılan bir kabine ihtiyaç duyduğunu belirtelim.

  Ortalama satış fiyatı: 1695 TL

  SonyActionCam_2

  Sony HDR-AS100V
  GoPro’nun uzun zamandır oturduğu tahta gözünü diken Sony, HDR-AS100V ile aksiyon kamera alanına iddialı bir giriş yaptı. Bu tarz bir ürün aldığınızda aksesuar desteği önemlidir. Kamerayı, bisiklete, otomobile ya da farklı alanlara takıp kullanmak için gereken tüm aksesuarlar Sony tarafından üretilmiş. GoPro’ya rakip olmak için atlanmaması gereken bir detay Sony tarafından başarıyla giderilmiş. AS100V’nin farkı harici bir kabine ihtiyaç duymadan su geçirmiyor oluşu. Tabii bu cihazı su altında profesyonel çekim yapmak için kullanabiliriz anlamına gelmiyor. Bu tarz iddialı projeler için yine aksesuarlara baş vurmanız gerekiyor. Cihazda f/2.8 Zeiss özellikli bir kamera bulunuyor. Sony ve Zeiss ortaklığı her zamanki gibi kaliteli sonuçlar doğuruyor. Fotoğrafta 12 megapiksel, videoda ise 1080P 60FPS’ye ulaşıyorsunuz. Çekimlerin beyaz dengesine müdahale edemiyorsunuz. Bu açıdan GoPro daha manüel kullanıma imkan verse de Sony’nin değerlerinde yapılan çekimler renkli ve göze hoş geliyor. Yine de daha çekim ayar özelliklerinin daha fazla olmasını beklerdik.
  Ortalama satış fiyatı 1599 TL

  polaroid

  Polaroid Cube HD

  Ünlü fotoğraf markası Polaroid, aksiyon severler için sevimli bir ürün geliştirmiş. Farklı renk seçenekleri bulunan Cube, 35mm boyunda ve 6MP CMOS sensöre sahip ve 1080P video kaydı yapabiliyor. Bu kadar küçük olmasına rağmen darbe ve düşmelere dayanılıklılık özelliğiyle geliyor. Yağmur ve suya dayanıklı olan Cube rakipleri kadar yüksek değerlere ulaşamasa da dikkat çekici bir ürün. Tabii bu kadar küçük bir üründe çekimleri incelemek için LCD ekran beklemek yanlış olur. Ürünün 100-150 dolara etikete sahip olsa da Türkiye’de henüz resmi olarak satılmıyor.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN