Akıllı TV’nizi Güçlendirecek Android TV Uygulamaları

      Android TV’ler popülaritesini giderek istikrarlı bir şekilde artırıyor. Android TV platformu Google’ın yeni teknolojileri ve sayısız uygulamaları ile entegrasyonu sayesinde, sektörde adından daha fazla söz ettiriyor.  Bir Android TV’niz varsa ya da Android TV kutusuna sahipseniz, Akıllı TV’nizi Güçlendirecek Android TV Uygulamaları başlıklı yazımda, Android TV uygulamalarına örnekler vereceğim.

Puffin TV

Sr:puffin-tv

 

      Akıllı TV’deki ekran klavyesi ya da uzaktan kumanda tuşlarıyla internette gezinme bir bilgisayarın verdiği rahatlığı maalesef veremiyor.  Puffin TV tarayıcısı, adres çubuğuna sahip geleneksel PC’ler için optimize edilmiş tarayıcısıyla diğer tüm sıkıcı işlemleri ortadan kaldırarak bir bilgisayarın verdiği rahatlığı yaşatmayı amaçlıyor. Bu konuda da oldukça yol kat ettiğini söyleyebiliriz.

      Puffin TV servisi ile akıllı telefonunuz senkronize olup, QR kodları kullanılarak yer imleri oluşturmanıza olanak sağlanıyor. Bu tarayıcıda web siteleri umduğunuzdan daha hızlı geliyor.

Kodi

Sr:play.google.com

 

      Mega medya platformu olan Kodi, Wi-Fi medya merkezlerinden PC’lere kadar ev ağınızdaki çeşitli cihazlarda içerik izlemenin en kolay yollarından birisidir.  Diğer taraftan, Kodi, dünyanın her yerinden içerik hizmetleri veren platformlara erişimi sağlayan büyük bir servistir.

      Dünyanın her yerinde Kodi kullanıcıları tarafından oluşturulan uluslararası TV, kablo TV ve filmleri ücretsiz izlemeye olanak sağlıyor.  Kodi servisini kullanırken platformda bulunan içeriklerin yasallığı konusuna da dikkat etmekte yarar olduğunu söylemeliyim.

AirScreen

sr:play.google.com

      Android TV’ler Google Cast desteği ile birlikte geliyor.  Android akıllı cihazınızdan bir Android TV’ye herhangi bir video, ses veya görüntüyü bu Cast desteği sayesinde yayınlayabiliyorsunuz. Diğer taraftan, bir iPhone kullanıcısıysanız ve Android TV’niz varsa, iPhone’dan Android TV’ye içerik atma konusunda ciddi uyumluluk sorunları yaşayabilirsiniz.  Bunun sebebi, iPhone’un Cast servisini desteklememesidir.

      iOS kullanıcılarının bir iPhone’dan Apple TV’ye içerik aktarabilmesine olanak sağlayan özellik de Airplay servisidir.

      Ancak, Google, iPhone kullanıcılarının bir iPhone’dan Android TV’ye içerik aktarmaya olanak sağlayan AirScreen uygulamasını tanıtarak iOS kullanıcılarının hayatını kolaylaştırdı. AirScreen, Android TV’nizde bir Airplay sunucusu oluşturarak, iPhone ekranınızı Android TV’ye yansıtmanıza olanak tanıyor.

VLC Media Player

sr: play.google.com

      Android TV’nizde nefes kesici bir video oynatıcı deneyimi istiyorsanız, VLC Media Player tamda ihtiyacınız olan uygulamadır. Bu medya oynatıcısı neredeyse tüm video codec bileşenlerini destekliyor.  Aynı zamanda; ağ akışlarını, bir çok ses dosya türünü, DVD IOS’larını da destekliyor. Android TV uygulamaları arasında çok yönlü multimedya desteği kategorisinde ilk sıralarda geliyor.

      VLC Media Player, medya arşivinizi otomatik olarak ses, video ve diğerleri olarak sınıflandırıyor. Oynatıcıdaki ayarları kullanarak, oynatmak istediğiniz içerikleri her şekilde kontrol edebiliyorsunuz.

 Plex

sr:play.google.com

      Plex, medya düzenleme ve yönetme konusunda en iyi Android TV uygulamalarından birisidir. Androd TV’nizde bir medya arşivi varsa, evdeki bütün akıllı ekranlarda oynatma, organize etme, yönetme, yayınlama ve kontrol etme konusunda Plex’i çok yararlı bulacaksınız. Uygulamanın hızlı ve içinde gezinmenin kolay olduğunu söyleyebilirim.

Aptoide

sr:tv.aptoide.com

      Aptoide, Play Store’da bulamayacağınız uygulamaları indirebileceğiniz alternatif bir uygulama mağazasıdır. Örneğin, Android TV için teknik olarak optimize edilmemiş birçok Android oyununu Play Store’da göremezsiniz ama Aptoide’den indirerek cihazda kullanabilirsiniz.

      Diğer taraftan, Play Storda olan birçok uygulamayı da bu platformdan indirebilirsiniz. Uygulamanın güvenliği ve indirilen içeriklerin güvenli olup olmadığı konusunu da ayrıca düşünmekte yarar var.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube Kanalım

Cevap bırakın