Akıllı trafik teknolojileri 5 yıl sonra yılda 4,2 milyar saatlik tasarruf sağlayacak

0

Ekran_Resmi_2016-07-08_00_53_35

Akıllı trafik sistemleri halihazırda da kimi araçlarda, çeşitli yönleri ile kullanılan teknolojiler arasında. Örneğin kendi kendine park edebilen ya da trafiğin durumuna göre sürüş deneyimini yarı-otomatik hale getiren araçlar yayınlaşıyor. Tanınmış araştırma kuruluşu Juniper Research’e göre ise söz konusu teknolojiler, insanlar için 2021’de 4 milyar 200 milyon saatlik zaman tasarrufu sağlayacak. Çarpıcı bir rakam olduğuna şüphe yok. Detaylara yakından bakacağız…

Araştırmaya göre nüfus sayısı artan belediyeler, nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı teknolojilere yatırımlarını artıracak, bunun sonuçları ise ekonomik büyüme ve işgücü tasarrufu şeklinde açığa çıkacak. Daha açık yollar, daha konforlu toplu taşıma gibi işgücünü artıran faktörler doğrultusundaki adımlar, 2 milyon civarında akıllı park alanı, akıllı aydınlatma sistemleri gibi yapıları da beraberinde getirecek.

Araştırma sonuçlarına ilişkin nihai özet ise kendi kendine gidebilen araçlar gibi inovatif gelişmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte sayıları artacak ağa bağlantılı daha fazla yol, park alanları, aydınlatma, reklam, vb ile şehirlerin daha sistematik hal alması şeklinde. Dolayısıyla daha yüksek verimli ve daha az stresli insan temelinde çalışmaların artacağı belirtiliyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara gibi metropollerdeki geleceğin ulaşım ve şehircilik anlayışına ilişkin teknolojik gelişmeler de merakla bekleniyor.

Teknoloji dünyasına dair en son gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın