Akıllı telefonunuzla aracınızı park ettiğiniz yeri kolayca bulun

0

Otomobilinizi hiç bilmediğiniz bir şehirde, bir semtte ya da çok geniş ve kalabalık bir otoparka bırakıp sonra nereye park ettiğinizi hatırlayamadığınız illaki olmuştur. Bu, birçok kişinin başına gelen bir olay. Özellikle katlı otoparklarda aceleyle bir yere gidiyorsanız bırakın nereye park ettiğinizi hangi kata park ettiğinizi bile unutabiliyorsunuz. Ben açıkçası bu konuya çok dikkat ediyorum, çoğu zaman park ettiğim sokağın ismini ezberlemeye çalışıyorum, etrafında otomobilimi bulmamı kolaylaştıracak mağazaları ve iş yerlerini kullanarak bulmaya çalışıyorum. Ama bu bile bazen yeterli olmuyor. Kafanızda birçok şey varsa unutabiliyorsunuz.

Artık teknoloji gelişti, hepimizin elinde birer akıllı telefon var. Bu akıllı telefonların hem kamerası var hem de GPS teknolojisine sahipler. Dolayısıyla artık teknolojiyi kullanarak otomobilimizi park ettiğimiz yeri bulamama sorunu ortadan kalkıyor. Bunun için geliştirilmiş çeşitli uygulamaları kullanabileceğimiz gibi telefonumuzun kamerasını ya da Google Haritalar gibi zaten telefonumuzda var olan bir uygulamayı da kullanabiliriz. Örneğin ben havaalanı ya da alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarına gittiğimde park ettiğim yerde bulunan işaretlerin fotoğrafını çekiyorum. Böylece hangi katta hangi yere park ettiğimi kolayca bulabiliyorum. Ayrıca otomobilin yerinin takip edilebilmesini sağlayan bazı cihazlar var, bu cihazlar otomobilinizin en son konumunu gösterebiliyor ya da çekildiği takdirde otomobilin yerini kolayca bulabilmenizi sağlıyor.

Otomobilinizi en son park ettiğiniz yeri bulmanın en kolay yöntemlerinden biri Google Haritaları kullanmak. Otomobilden inerken Google Haritalar’da yerinizi işaretleyerek kolayca otomobilinizin yanına dönebiliyorsunuz. Ancak bu otomobilinizi açık otoparklara ya da sokağa park ettiyseniz geçerli. Kapalı otoparklarda, otomobilinize 40 – 50 metre yaklaştığınızda uyarı veren Bluetooth teknolojisine sahip akıllı telefonunuzla birlikte çalışan bir cihaz kullanabilirsiniz.

Otomobilinizi bulun uygulamaları

Gelelim otomobilinizi park ettiğiniz yeri bulabilmenizi sağlayan uygulamalara. Hem iOS hem de Android tarafında bu iş için geliştirilmiş çeşitli uygulamalar var. Bazı uygulamalar akıllı saatlerde de çalışabiliyor.

Find my Car – iOS

iPhone ve Watch’da çalışabilen bu uygulamayla otomobilinizin konumunu harita üzerinde kaydedebiliyor, park ettiğiniz konumu diğer arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Örneğin otomobili bir yere giderken bırakıp yedek anahtarı olan birisinin gidip oradan alabilmesini sağlayabiliyorsunuz. Aracınızı park ettiğiniz yerin fotoğrafını çekebiliyor, park ettiğiniz yerde bir süre kısıtlaması varsa bunun için bir zamanlayıcı ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin ücretsiz 2 saat park edilebilen bir yere park ettiğinizde zamanlayıcı ayarlıyorsunuz ve sürenin dolmasına yakın bir zamanda uygulama sizi uyarıyor. Ayrıca uygulamayla not da alabilmek mümkün.

Uygulamayı indirmek için: https://itunes.apple.com/tr/app/find-my-car-gps-auto-parking-reminder-tracker/id815542507?mt=8

Arabamı Bul

ParKing – Android

Android tabanlı telefonlar ve akıllı saatlerde çalışabilen bu uygulama da aracınızı nereye park ettiğinizi kolayca bulabilmenizi sağlıyor. Aracınızı park ettiğinizde uygulamayı açarak tek dokunuşla park ettiğiniz yeri işaretleyebiliyorsunuz. Aracınıza dönerken pusula özelliğini ya da Google Haritalar, Waze gibi uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Uygulama daha önce park ettiğiniz yerlerin günlüğünü de tutabiliyor. Böylece bir yere gittiğinizde eski park ettiğiniz yere gidebiliyorsunuz. Aracınızı park ettiğiniz yerin fotoğrafını çekerek kaydedebiliyor ve bulmanızı kolaylaştırabiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulamada da zamanlayıcı desteği bulunuyor.

Uygulamayı indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=il.talent.parking&hl=tr

ParKing

Bu uygulamalardan memnun kalmazsanız, Google Play ve iTunes’da bulunan benzer uygulamaları deneyerek sizin için en kullanışlı olan uygulamayı bulabilirsiniz. Hem iOS hem de Android için birçok kullanışlı uygulama var.

Bu arada otomobiller için profesyonel anlamda takip ürünleri de var. Bu ürünler sadece park ettiğiniz yeri bulmakla kalmıyor aynı zamanda aracınızla ilgili hız, park etme süresi, gidilen konumlar gibi birçok bilgiyi de kullanımınıza sunuyor. Biraz pahalı bir seçenek olsa da aracınızın çalınması ya da çekilmesi gibi bir durumda aracınızı bulmanın belki de en kolay yolu bu ürünler.

Cevap bırakın